Neil Young destekçilerinden #cancelspotify kampanyası

Neil Young geçtiğimiz günlerde, pandemi sürecine ve aşıya dair asılsız bilgileri dolaşıma sokan Joe Rogan Experience podcasti konusunda Spotify’ı harekete geçmeye davet etmiş, web sitesi üzerinden yayımladığı metinde, “Para için yalanlar satılıyor.” demişti. Ardından, “Ya Joe Rogan’a sahip olabilirler ya da Neil Young’a. İkisi birden olmaz.” sözleriyle streaming gelirinin yüzde 60’ından feragat ederek tüm kataloğunu platformdan kaldırmaya karar verdiğini açıklamıştı. 

Advertisement

Spotify cephesi ise; dinleyicilerin güvenliği ve içerik oluşturucuların özgürlüğü arasında denge kurmakla ilgili büyük bir sorumluluk taşıdığını söylemiş, geri dönmesini umarak Young’ın talebini kabul etmiş ve en çok dinlenen podcastinin sahibi olan Joe Rogan’dan vazgeçmemişti.

Konuyla ilgili tartışma, 27 Ocak Perşembe akşamı Twitter’da trend olan #cancelspotify başlığı altında devam etti. Müzisyenin tavrı, ifade özgürlüğü, sanatçıları desteklemenin yolları hakkında birçok fikir ortaya atıldı. Young’ı destekleyenlerden bazıları Rogan’a katılmanın; kârı, müzik ve etiğin üzerinde tutmak anlamına geldiğini savunarak, Spotify aboneliklerini sonlandırdıklarını açıkladı.

Apple Music, TIDAL, Deezer ve Qobuz platformları kullanıcılarına, Neil Young’ın müziğini hâlâ servis etmekte olduklarını hatırlatırken; radyo kanalı SiriusXM ise “Yaratıcılığının zirvesinde olan ikonik bir sanatçıyı sunma fırsatınız olduğunda, bunu tekrar yapmaktan çekinmeyin.” sözleriyle Neil Young Radio programının yeniden başlayacağını duyurdu.

David Crosby, eski grup arkadaşıyla “gurur duyduğunu” tweetledi. Galaxie 500 ve Damon and Naomi’den Damon Krukowski, “Spotify, Neil Young yerine Rogan’ı seçiyor çünkü işi müzik değil, o bir teknoloji platformu. Amazon bir kitapçı değildir. Spotify da müziğin geleceğiyle ilgilenmiyor.” sözleriyle görüşünü belirtti. Disturbed solisti David Draiman ise Joe Rogan’ın görüşlerine katılmasa bile ifade özgürlüğüne alan açtığı için Spotify’ı alkışladığını söyledi.

29 Ocak tarihli güncelleme:

60’lardan bu yana Neil Young’la yolları birçok kez kesişen Kanadalı müzisyen Joni Mitchell da Spotify’a karşı sesini yükseltti. Young’la dayanışma içinde olduğunu vurgulayan bir mektup kaleme aldı Mitchell. “Sorumsuz insanlar, başkalarının hayatına mal olan yalanlar yayıyor.” dediği metninde, tıpkı Neil Young gibi kendisinin de tüm kataloğunu platformdan kaldırmaya karar verdiğini açıkladı. Müzik sektörünün birçok dönüşümüne tanıklık etmiş ve hepsinde var olmayı başarmış müzisyenlerin başlattığı bu isyan dalgasının nerelere evrileceği, köklü değişikliklere vesile olup olmayacağı büyük merak konusu. Önümüzdeki günlerde Spotify’dan çekilme kararı alan başka müzisyenlerle de karşılaşmamız olası görünüyor.

Fitili ateşleyen ne olmuştu?  

Geçtiğimiz ay doktorlar, bilim insanları ve eğitimcilerden oluşan 270 kişilik bir ekip, Spotify’a bir açık mektup yazmış ve platformdan yanlış bilgiler barındıran podcast içeriklerine yönelik bir tedbir politikası geliştirmesi talebinde bulunmuştu. 

Sebebi, Joe Rogan Experience podcastinin, kimi COVID-19 aşılarının ardındaki mRNA teknolojisiyle ilgili erken araştırmalarda çalışan ancak şimdi tedavileri eleştiren bir virolog olan Dr. Robert Malone’un konuk olduğu bölümünde, komplo teorileri ve gerçekliği olmayan bilgilerin yaygınlaştırılmasıydı. Joe Rogan, bir anti-parazit ilacını COVID-19 virüsüne çare olarak lanse ettiği için de eleştirilmişti.

Neil Young ise 1955’te, çocuk felci aşısının kullanıma sunulmasında dört yıl önce enfeksiyonu kapıp iyileşmiş biri. Teşhisin konduğu ânın ilk büyük travması olduğunu ve diğer çocukların kendisine yaklaştırılmadığı günleri unutmadığını söylüyor. Konuyla ilgili hassasiyetinin en güçlü nedenlerinden biri de bu.