Neil Young, tüm arşivini Spotify’dan çekmek niyetinde

Geçtiğimiz ay doktorlar, bilim insanları ve eğitimcilerden oluşan 270 kişilik bir ekip, Spotify’a bir açık mektup yazmış ve platformdan yanlış bilgiler barındıran podcast içeriklerine yönelik bir tedbir politikası talebinde bulunmuştu. Sebebi, Joe Rogan Experience podcastinin Dr. Robert Malone’un konuk olduğu bölümünde sunucu Joe Rogan’ın kimi komplo teorileri ve asılsız bilgileri yaygınlaştırmasıydı. Streaming servisine bu konuda isyan edenlere Neil Young da katıldı.

Kendi web sitesi üzerinden plak şirketi ve menajerlerine hitaben bir açık mektup yayımladı Neil Young. Kısa bir süre sonra bu sayfa erişime kapansa da Kanadalı müzisyenin oldukça net çağrısı çabucak sosyal medya platformlarında yayıldı. Tüm arşivinin Spotify’dan kaldırılması talebinde bulunan Neil Young, bu çıkışının sebebini şu sözlerle açıklamış:

“Spotify aşılar hakkında yanlış bilgilerin yayılmasına olanak sağlayarak ölümlere sebep oluyor. Lütfen bu konuda hemen harekete geçin ve beni takvimle ilgili bilgilendirin. Spotify’a bugün itibariyle tüm müziklerimin platformlarından çıkarılmasını istediğimi söylemenizi talep ediyorum. Ya Joe Rogan’a sahip olabilirler ya da Neil Young’a. İkisi birden olmaz.”

270 imzacının yer aldığı ilk açık mektupta Spotify’ın dünyanın en büyük podcast mecrası olduğu ve yalnızca bu platforma özel olarak yayımlanan Joe Rogan Experience’ın aylık 11 milyon dinleyiciye ulaştığı vurgusu yapılmıştı. Bu çağrıların ardından herhangi bir aksiyon almayan Spotify, Neil Young’ın talebine nasıl bir karşılık verecek, merak konusu.

COVID-19 pandemisi sürecinde aşılanma sayılarının artması için birçok kez görüş belirten Neil Young, Aralık 2021’de Rolling Stone’a verdiği röportajda “Kimsenin canını tehlikeye atmak istemiyorum” demiş, turnelere geri dönmek için bekleyeceğini açıklamıştı: “İnsanların beni sahnede görüp, her şeyin yolunda olduğunu düşündüğüm intibasına kapılmasını istemem. Her şeyin yolunda olduğunu düşünmüyorum.”