Nightmare Alley, L'événement ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Guillermo del Toro’nun film noir ve gerilim türlerine göz kırptığı Nightmare Alley, Pamela Anderson ile Mötley Crüe davulcusu Tommy Lee’nin sansasyonel ilişkine yakından bakan Pam & Tommy, 78. Venedik Film Festivali’nde büyük ödüle uzanan L’événement / Happening ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

VİZYON
Nightmare Alley
(4 Şubat)

Nedir: En İyi Film kategorisi dâhil dört Oscar ödüllü The Shape of Water’ın ardından bir sonraki adımı merakla beklenen Guillermo del Toro, film noir ve gerilim türlerini harmanlayan yeni işiyle tekrar sahalarda. Yüksek manipülasyon yeteneğine sahip eski bir karnaval çalışanı ile ondan bile tehlikeli kurnaz bir psikiyatristi merkeze alan Nightmare Alley, şov dünyasının karanlık tarafına bakış attıracak.

Neye benzer: Yönetmen, yaratım sürecinde  ilham aldığı filmleri şöyle sıralıyor; Fallen Angel (1945), Niagara (1953), Underworld U.S.A. (1961), The Killing (1956), Detour (1945), Too Late for Tears (1949), Born to Kill (1947), The Lineup (1958), The Breaking Point (1950) ve Nightfall (1956).

Kimler var: Bradley Cooper’ın başı çektiği kadroda Cate Blanchett ve Rooney Mara’nın varlığı sebebiyle bir Carol buluşması yaşanıyor. Toni Collette, Willem Dafoe, Richard Jenkins, Ron Perlman, Mary Steenburgen ve David Strathairn de künyede ismi geçenlerden.

PRÖMİYER
Pam & Tommy
(Hulu, 2 Şubat)

Nedir: Pamela Anderson ile Mötley Crüe davulcusu Tommy Lee’nin dört günlük bir flörtün ardından gerçekleşen evlilikleri, çalkantılı romantizmleri, kişisel seks kasetlerinin çalınıp çevrimiçi olarak yayımlanışıyla yaşadıkları sansasyon dolu süreç gözler önünde. Yaratıcı ekip; medya tüketimi çılgınlığının herkesi bu “rock’n’roll masalının” suç ortağı hâline getirdiğini, Anderson ve Lee’nin çektiği çilenin duygusal yüküyle yüzleşeceğimizi ifade ediyor.

Neye benzer: Tanıtım videolarıyla, ödüllü Tonya Harding biyografisi I, Tonya’yı da çeken Craig Gillespie’nin benzer sularda yüzdüğünü hissediyoruz..

Kimler var: Dizi; The Wrestler ve The Founder gibi kalburüstü biyografilerin kalemi Robert Siegel’ın zihninden çıktı. Lily James inanılmaz bir fiziksel dönüşümle Anderson’a, Sebastian Stan ise Lee’ye hayat verirken Seth Rogen, Nick Offerman, Taylor Schilling gibilerinin varlığı da merak uyandırıyor.

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın
L’événement / Happening (Vizyon: 4 Ocak)

Venedik’ten Altın Aslan ödüllü, gösterimlerinde aldığı reaksiyonlarla büyük yankı uyandıran L’événement’da takvimler 1963’ü gösteriyor. Baş karakter Anne istemediği bir hamilelik sürecinde, o sıralarda kürtaj olmanın yasa dışı sayıldığı bir toplumda, kendi kararını uygulayabilmenin peşinde. Audrey Diwan’ın filminde kadınlar dayanışıyor; cinsel sağlık, korunma yöntemleri hakkında konuşmanın bile “yasaklı” olduğu zamanlarda birbirine referans oluyor, merdiven altı yerlerde konuşlanmış kapıları aralıyorlar.

South Park – 25. sezon (Comedy Central, 2 Şubat)

Her daim gezegenin gerçek gündemine kafa yoran içeriklerle karşımıza çıkan South Park, 14 filmlik dev antlaşmasının ürünleri bir bir önümüze gelirken, 25. sezonuyla ekranlara dönmeye hazır. Çeyrek asrın ardından popüler kültürün temel taşlarından birine evrilen seri, 10 bölümlük olay örgülerini takip ettiren diğer South Park sezonlarına kıyasla, daha kısa soluklu bir dönüş yapacak.

Raised by Wolves – 2. sezon (HBO Max, 3 Şubat)

Ridley Scott etiketi taşıyan bilim kurgunun ilk sezonunda, Dünya’nın yok edilişinin ardından yeni bir gezegene taşınan insan kolonisinin çocuklarına bakmakla görevli iki android -Anne ve Baba- odağımızdaydı. Kahramanlarımız bu sezon yeni kurulmuş ateist bir koloniye katılırken; Raised by Wolves da ahlaki ikilemlere, varoluşa ve insan olmanın ne anlama geldiğine dair sorularını yöneltmeye devam edecek.

Benedetta (MUBI, 4 Şubat)

Prömiyerini 74. Cannes Film Festivali Ana Yarışma’da yapıp edisyonun en iyi eleştirmen ortalamalarından birini elde eden Benedetta; 17. yüzyılda, vebanın kasıp kavurduğu İtalya topraklarındaki lezbiyen bir rahibeyi merkeze alıyor. Çeşitli mucizeler yarattığına inanılırken hem dini hem de erotik sanrılarla boğuşan karaktere, performansıyla alkış toplayan Virginie Efira hayat veriyor.

RuPaul’s Drag Race UK vs The World (BBC Three / WOWPresentsPlus, 1 Şubat)

Drag Race fenomeni hızla tüm dünyayı kapsamına alarak büyürken, Mama Ru ve ekibi yeni bir formatla çıkageldi. Farklı Drag Race franchise’larında yarışan queenlerimiz, bu kez Birleşik Krallık ev sahipliğinde buluşuyor. Serinin UK edisyonunun ilk sezonundan üç yarışmacı, Kanada’dan Jimbo, ABD’den Jujubee, Hollanda’dan Janey Jacké gibi fan favorisi drag queenlerle karşı karşıya gelecek. Formatın detayları merak konusu.

* Suspicion (Apple TV+, 4 Şubat)

* Shenmue the Animation (Adult Swim, 5 Şubat)

* Murderville (Netflix, 3 Şubat)

* Torn (Disney+, 4 Şubat)

* Phat Tuesdays (Amazon Prime, 4 Şubat)

* Your Attention Please – 2. sezon (Hulu, 1 Şubat)

* Celebrating Betty White: America’s Golden Girl (NBC, 31 Ocak)

* Mijn Beste Vriendin Anne Frank (Netflix, 1 Şubat)

* Looop Lapeta (Netflix, 4 Şubat)

Güneşe Yolculuk
Hâlâ izlemediyseniz

* Güneşe Yolculuk (MUBI, 2 Şubat)

* Une femme est une femme (MUBI, 1 Şubat)

* Selma (beIN CONNECT, 1 Şubat)

* Le Petit Soldat (MUBI, 6 Şubat)

* À l’abordage (GAİN, 14 Şubat’a dek)

* Lo sceicco bianco (MUBI, 3 Şubat)

* Teddy (GAİN, 14 Şubat’a dek)

* My Salinger Year (beIN CONNECT, 6 Şubat)

* Médecin de nuit (GAİN, 14 Şubat’a dek) 

* Calamity (GAİN, 14 Şubat’a dek)

* Shaun the Sheep Movie (beIN CONNECT, 6 Şubat)