8. Nilüfer Caz Festivali Bursa’ya yazı getiriyor

Hazırlayan: Eylül Ege

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Nilüfer Caz Festivali; Balat Atatürk Ormanı, Atlas Köyü gibi şehrin çeşitli açık hava mekânlarında yankılanacak şarkılarla 8 -15 Haziran’da Bursa’da. Yeni edisyonun teması: “Tahayyül”. Genç nesillere hayal kurmayı hatırlatma fikriyle yola çıkan festival programına konserlerin yanı sıra Elif Çağlar’dan caz vokal ve Volkan Öktem’den davul atölyesi de dâhil. Biletler burada.

Açılışı, Yerli müzik sahnesinin deneyimli figürlerinden Fatih Erkoç ile Orta Doğu kökenlerini caz dörtlüsü formatıyla birleştirerek büyüleyici, egzotik motifler yaratan Itamar Borochov yapacak. Geçtiğimiz sene Venedik Bienali için müzik üretmekle kalmayıp ikinci albümü DIALOGUES IN THE DARK’ı da dinlemeye açan besteci ve gitarist Mert Pekduraner, 2010’da Ravid Kahalani tarafından kurulan Yemen Blues ve 2022’de başka türlü bir düzen tahayyül ettiği Paralel Evrende Dünya Tarihi adlı uzunçalarını, akustik bir koleksiyonla birlikte serbest bırakan Nova Norda da ilk günlerde dinlenebilecek.

Geleneksel cazın Türkiye’deki önemli temsilcilerinden Kerem Görsev ve kalıpların dışına taşan eşsiz yorumların sahibi Elif Çağlar’a kontrbasta Volkan Hürsever, davulda ise Ferit Odman eşlik edecek. Nu-jazz – electronica hattından nefis çeşitlemeler sunan, ortak ettiği deneylerle dinleyicisinin ufkunu genişleten Manchester çıkışlı GoGo Penguin triosu ve pedal, saksafon, elektrikli efektlerle dinleyenlerine sonsuz bir genişlik vadeden Fransız müzisyen Guillaume Perret de festival kapsamında sahnede olacak.

Türkiye’de dinlediğimiz albümlerin büyük çoğunluğunda izi olan davulcu Volkan Öktem ve prodüktör, söz yazarı, besteci, vokalist ve edebiyatçı kimliğiyle Bursa seyircisini etkisi altına almaya hazırlanan Jehan Barbur konserlerinin ardından kapanışı,  ilhamını kadim temalardan alan piyanist Maya Perest ve Yedinci Ev grubundaki varlığının yanı sıra akustik sularda yüzdüğü solo kayıtlarla da besteciliğini derinleştiren Birkan Nasuhoğlu yapacak.

Detaylar için Nilüfer Sanat ’ın sosyal medya hesapları takip edilebilir; takvim ise hemen aşağıda.

Konserler

8 Haziran Perşembe – Balat Atatürk Ormanı
19.30 – Itamar Borochov
21.00 – Fatih Erkoç

9 Haziran Cuma – Balat Atatürk Ormanı
19.30 – Mert Pekduraner
21.00 – Yemen Blues

10 Haziran Cumartesi – Balat Atatürk Ormanı
20.30 – Nova Norda 

11 Haziran Pazar – Balat Atatürk Ormanı
20.30 – Kerem Görsev Trio & Elif Çağlar

12 Haziran Pazartesi – Balat Atatürk Ormanı
20.30 – GoGo Penguin

13 Haziran Salı – Meteor | Balat Kültürevi
20.30 – Guillaume Perret

14 Haziran Çarşamba – Balat Atatürk Ormanı
19.30 – Volkan Öktem
21.00 – Jehan Barbur

15 Haziran Perşembe – Atlas Köyü
19.00 – Maya Perest
20.00 – Birkan Nasuhoğlu

Atölyeler

12 Haziran Pazartesi – MEM (Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi)
14.00 – Elif Çağlar ile Caz Vokal Atölyesi 

15 Haziran Perşembe – MEM (Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi)
14.00 – Volkan Öktem ile Davul Atölyesi