Omni Sound ile Mezopotamya seslerinin peşinde: Morîk

Yazı: Eylül Ege

Geçtiğimiz sonbaharda Sun Ra Arkestra’nın Living Sky albümüyle ilk yayınını yapan New York ve İstanbul merkezli bağımsız plak şirketi Omni Sound bu kez, rotayı Mezopotamya’ya doğru çeviriyor. Yörenin çokkültürlü işitsel estetiğine yeniden ele almak niyetiyle üreten Danûk grubu, 100 yılı aşkın bir süre önce kaydedilmiş kimi sesleri Morîk adını verdiği bir uzunçalar aracılığıyla günümüzde yankılamaya hazırlanıyor. 19 Mayıs’ta serbest kalacak albümden şimdilik “Axir Zemana” ve “De Çêkin” isimli iki parça dinlemeye açık.

Takvimler 1902’yi gösterirken, Berlin Etnografya Müzesi direktörü antropolog Felix Von Luschan, Şendirli kazılarına yaptığı keşif gezisi esnasında bölge halkı tarafından icra edilen müzikleri (“Xelîlo Lawo”, “Lê Lê Mi Go”); 10 yıl sonra ise Alman teoloji öğrencisi Dr. Gustav Klameth, Suriyeli bir rahibin Kudüs’teki bir kilisede söylediği Kürt ezgilerini (“Axir Zemana”, “Lo Lo Li Mino”) birer fonograf yardımıyla kaydetmişti. Berlin Fonograf Arşivi ve Viyana Fonogram Arşivi’ndeki balmumu silindirler ve disklerde bir asır boyunca öylece durup bekleyen bu seslere beş geleneksel Kürt şarkısı (“De Çêkin”, “Finciko”, “Şewqo”, “Girê Sîra”, “Lo Şivano”) daha eklendi; parçalar bugünün imkânlarıyla Danûk elinde yeni birer çehre kazanarak Morîk koleksiyonunda buluştu.

Kürtçede “inci” anlamına gelen Morîk, Danûk’un unutulanlara yeniden hayat verme gayretini temsil ediyor. Ferhad Feyssal, Hozan Peyal, Yazan Ibrahim, Tarık Aslan ve Ronas Sheikhmous’u bir araya getiren gruba prodüktör koltuğunda Snarky Puppy’nin on parmağında on marifet lideri; beş Grammy’li multi-enstrümantalist, besteci, aranjör ve GroundUP Music etiketinin kurucusu Michael League eşlik etmiş. League’in, Barcelona’daki stüdyosunda kaydedilen albüm, British Arts Council’ın “England Develop your Creative Practice” ödülüne layık görülmüş.

Üyeleri Türkiyeli ve Suriyeli müzisyenlerden oluşan Danûk, Morîk‘in tüm dijital ve CD ön satış gelirlerini 6 Şubat depremlerinden etkilenenlerle dayanışmaya aktaracağını duyurdu. Ön sipariş için adres burası.

Omni Sound hakkında

Omni Sound besteciler, müzisyenler ve birbirinden farklı disiplinlerden gelen sanatçılar ile uluslararası bir ağ oluşturarak; kürasyonu özenle yapılmış, tür kalıplarını kıran, kültürlerarası yayınlar geliştirmek niyetinde. 

Projenin yöneticisi, Sun Ra Arkestra’nın 1990 tarihli İstanbul konserinin organizasyonunda bulunan ve Babylon’un kurucularından olan Ahmet Uluğ. Kendisine, yardımcı prodüktör olarak Palmiyeler davulcusu Rana Uludağ eşlik ediyor. Omni Sound’un isim tercihine ise Sun Ra’nın 1990’daki İstanbul ziyareti öncesinden kalan bir el yazısı not yön vermiş. Sun Ra notta, tüm evrenlerin toplamı olan Omniverse’ün vatandaşları olmaya davet ediyor okuyanları.