Doğada konser deneyimi sunan Nilüfer Caz Festivali başlıyor

Bu yıl yedincisi düzenlenen Nilüfer Caz Festivali, 23 Haziran’da başlıyor. Balat Atatürk Ormanı, Atlas Köy ve Akçalar göl kıyısı gibi Bursa’nın doğal mekânlarında dinlenebilecek 14 konseri programında barındıran organizasyon, 3 Temmuz’a kadar devam edecek.

Advertisement

Ferit Odman Quintet ve Pow Trio ile Nükhet Duru’nun aynı sahnede buluşacağı iki performansla açılış yapacak festivalde geçtiğimiz sene CanBey ile Kuyu adlı bir EP yayımlayan Deniz Tekin ve caz, R&B, hip hop sularındaki üretimlerini kendi plak şirketi SOLAS Records’tan bir bir fırlatmaya başlayan Deniz Taşar da çalacak.

Programda yer alan diğer grup ve müzisyenler ise şöyle: Birsen Tezer, DJ Amir-Jazzanova, Burhan Öçal’s Jazz Dream, Yazz Ahmed, Taksim Trio, Sarp Maden, Elif Sanchez, Umut Uslusoy Band, Saynur Eren ve Süreyya Soyak Trio.

İklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek ve daha yaşanabilir bir gezegene ulaşmak amacıyla iklim krizi, doğa, etki, kolektivizm, adaptasyon gibi kavramlara dikkat çekecek Nilüfer Caz Festivali’nde çocuklara yönelik bir ses atölyesi olarak tasarlanan “Çevremize Kulak Verelim”in yanı sıra “Kültür-sanat ve İklim” başlıklı bir panel de gerçekleştirilecek.

Yan etkinlikler kapsamında damacana, boru, varil gibi atık malzemelerden üretilen çalınabilir ses heykelleri ya da Berke Can Özcan’ın deyimiyle, bir “enstrüman kalesi” olarak kurgulanan Buluntu Sesler de deneyimlenebilecek.