Ninja Kamui, Poor Things ve bu hafta başka ne izlesek?

Hazırlayan. Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Jujutsu Kaisen yönetmeni Sunghoo Park imzalı yeni anime serisi Ninja Kamui, 80. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’a uzanan Yorgos Lanthimos filmi Poor Things ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.


Ninja Kamui (Adult Swim, 10 Şubat)

Nedir: Klanından uzaklaşıp Amerika’da izini kaybettiren eski ninja Joe Higan’ın, suikastçılar tarafından pusuya düşürülüp katledilen ailesi ve arkadaşlarının intikamını almak için Ninja Kamui kimliğine geri dönerek kendisini var eden klanı alaşağı etmeyi hedeflemesini takip eden anime.

Neye benzer: Bir mafya anlaşmazlığı sonucu hayatlarından olan ailesinin öcünün peşinde koşan Avilio’nun hikâyesi 91 Days de ilginizi çekebilir.

Kimler var: Şimdiye dek yapılmış en acımasız ve şiddetli ninja animelerinin başını çekmeye aday serinin yönetmen koltuğunda, bol ödüllü Jujutsu Kaisen ile tanınan Güney Koreli animasyoncu Sunghoo Park oturuyor. Aynı zamanda Park’ın 2021 yılında kurduğu yapım şirketi E&H Productions’ın Sola Entertainment ile ortaklaşa projesi.

Poor Things (Vizyon, 9 Şubat)

Nedir: Yunan Tuhaf Dalgası’nın medarı iftiharı Yorgos Lanthimos’un İngilizce çektiği son izlence, Alasdair Gray’in 1992 tarihli başyapıtı Poor Things’in beyazperde uyarlaması. Viktorya Dönemi’nde bilimsel deneyler yapan bir doktorun henüz intihar etmiş bir kadın bedenini hayata döndürerek yarattığı Bella Baxter’ın dünyayı keşfini konu alıyor.

Neye benzer: Daniels adıyla bilinen Dan Kwan ve Daniel Scheinert ikilisinin çıkış filmi Swiss Army Man; terkedilmiş bir adada yaşamına son vermek üzere olan Hank’in, kendisi kıyıya vurmuş bir ceset olsa da salt varlığıyla “hayata döndüren” Manny ile yaşadıklarının etrafında dönen sürreel bir macera.

Kimler var: Lanthimos’un The Favourite’ta da birlikte çalıştığı Emma Stone’un başrolde kariyerinin en iyi performansını sergilediği düşünülen yapımda Willem Dafoe, Mark Ruffalo, Jerrod Carmichael, Ramy Youssef, Margaret Qualley, Christopher Abbott gibi isimler yer alıyor.

Sezen Sayınalp’in Poor Things ve filmin uyarlandığı Alasdair Gray romanı arasındaki ilişkiyi kurcalayan değerlendirmesi de burada.


BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

American Fiction (Apple TV+, 6 Şubat)

Yayıncılık dünyasında günbegün hayal kırıklığına uğrayan yazar Thelonious ‘Monk’ Ellison’ın (Jeffrey Wright); satışlarının istediği gibi gitmediği, yayınevlerinin radarına giremediği, ofansif “Siyah” mizahı ve klişelerinden kazanılan popülerlik ile kârın canına tak ettiği noktada takma bir isim kullanarak benzer bir hikâye yazmasını ve işlerin planladığından çok farklı yerlere gitmesini merkezine alan yapım. Percival Everett’in Erasure adlı romanından uyarlama, toplumun insanları yakışıksız stereotiplere indirgeme takıntısıyla yüzleşme niteliği taşıyan; The Good Place, Watchmen, Master of None gibi yapımların ardındaki isim Cord Jefferson’ın ilk yönetmenlik denemesi olan filmin hâlihazırda onlarca ödülü ve 5 Oscar adaylığı bulunuyor.

Tokyo Vice – 2. Sezon (HBO Max, 8 Şubat)

Japonya’ya taşınıp yerel bir gazetenin kadrosuna girmeyi başaran ve zamanla Tokyo’daki karanlık yeraltı dünyasının sırlarını keşfederek yolsuzlukları ortaya çıkarmaya and içen Jake Adelstein’ın Tokyo Vice: An American Reporter on the Police Beat in Japan adlı kitabında detaylıca anlattığı anılarından uyarlanan suç dramasının yeni sezonu. Anlatıya dâhil olan yeni karakterler ve katmanlanan hikâye örgüsüyle 2022’de oluşturduğu çıtayı daha yükseğe taşıyacağa benzeyen serinin yaratıcısı J.T. Rogers, bir röportajda hislerini  “İlk sezonun amacı masayı hazırlamaktı, şimdi 2. sezonda yemek yiyeceğiz.” sözleriyle ifade etmiş.

Suncoast (Hulu, 9 Şubat)

Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan Suncoast, yazar-yönetmen Laura Chinn’in ilk uzun metrajı. Yönetmenin lisedeyken hayatını kaybeden erkek kardeşi Max’e adadığı film; 2000’lerde annesi Kristine (Laura Linney) ile birlikte erkek kardeşinin amansız hastalığıyla başa çıkmaya çalışan ergenliğin eşiğindeki Doris’in (Nico Parker) zorlu hayat mücadelesi içinde tecrübeler edinirken aykırı aktivist Paul (Woody Harrelson) ile arasında filizlenen beklenmedik ve tuhaf dostluğa odaklanan yalın, dokunaklı bir yarı otobiyografi.

Marmalade (VUDU, 9 Şubat)

Banka soygunundan cezaevine giren ve bir an önce kaçıp Marmalade’ına (Camila Morrone) kavuşmanın yollarını arayan Baron’ın (Joe Keery), hapishaneden firar konusunda epey deneyimli hücre arkadaşı Otis’le (Aldis Hodge) dostluk kurması ile start verip; Otis’in, bu iki âşığın hikâyesinin tamamını dinlemek istemesi üzerine başka bir boyut, ilginç bir hâl alan komedi-suç draması. Plot-twist severlere özel şenlikli senaryo, Marmalade ile ilk yönetmenlik deneyimini de yaşayan Keir O’Donnell ellerinden.


The End We Start From

Hâlâ izlemediyseniz

*Black Cake (Disney+, 3 Şubat)

*The Royal Hotel (Apple TV+, 6 Şubat)

*The End We Start From (Prime Video, 6 Şubat)

*The Book of Clarence (VUDU, 6 Şubat)

*Raël: The Alien Prophet (Netflix, 7 Şubat)

*Einstein and the Bomb (Netflix, 16 Şubat)