Duffer Kardeşler’den bir Death Note uyarlaması

Başladığı 2016’dan bu yana Stranger Things’in üst üste kırdığı rekorlara, dünya çapında en fazla hanede izlenen ikinci Netflix dizisi olmasına ve Emmy başta birçok ödül grubundan gördüğü büyük ilgiye; serinin yaratıcıları Duffer Kardeşler’in vizyonerliği sebep şüphesiz. Söz konusu böylesi bir fenomen olunca, iki ismin Netflix’in için yeni üretimlerde bulunacak olması kimseler için şaşırtıcı olmayacak elbette. Duffer Kardeşler, platformla iş birliklerini sürdürecekleri yeni prodüksiyon şirketleri Upside Down Pictures’ı cümle âleme duyurdu; Stranger Things uzantılarının ve The Talisman dizisinin yolda olduğunu müjdeledi. Bir de sürprizleri var: Death Note uyarlaması!


İçine yazılan her ismin ölmesine sebep olan gizemli bir defter ve onu bulan liseli bir gencin hikâyesini konu alan, metafizik ve polisiye ögelerle bezeli Death Note; yazar Tsugumi Ohba ve çizer Takeshi Obata’nın ortak ürünü. İlk olarak 2003’ten 2006’ya kadar Shueisha’nın manga dergisi Weekly Shōnen Jump‘ta yayımlanan 108 bölüm, 30 milyondan fazla kopya satan 12 ciltlik bir seriye dönüşmüştü. Mangadan sonra bir anime uyarlaması, bir light novel ve çeşitli video oyunlarının yanı sıra üç canlı aksiyon filmine de sahip olan seri; 2015 yılında Death Note: New Generation adlı bir mini diziyle ekrana taşınmıştı. Netflix ise Adam Wingard tarafından yönetilen, başrolünde Nat Wolff’un yer aldığı Death Note’u 2017’de önümüze getirmiş fakat bu uyarlama, ağızlarda kötü bir tat bırakmıştı.

Matt Duffer ve Ross Duffer

Dizi mi film mi olarak tasarlandığı da dâhil olmak üzere, Duffer Kardeşler’in ellerinden çıkacak Death Note projesi hakkında şimdilik bildiğimiz pek bir şey yok. Öte yandan Stranger Things uzantılara dair birkaç ipucu vermiş durumdalar. Bu evreni kapsamlı biçimde keşfedeceklerini söylüyorlar fakat orijinal serideki karakterlere odaklanmayacakları konusunda netler. Bir de Stranger Things uyarlaması olacak bir tiyatro oyunu duyurulmuş, detaylarını merakla bekliyoruz. 

Duffer Kardeşler’in ilham kaynakları Steven Spielberg ve Stephen King ile çalışacağı The Talisman dizisine dair detaylar ise hemen şurada. Stranger Things 4. sezon finalinde de söz konusu romana selam çakmıştı Dufferlar.