NOTFEST’te hangi oyunlar var?

Bozcaada kendini çoktan bir festival adası ilan etti bile! Caz, sinema, gastronomi derken Bozcaada, 27 Ağustos Cuma günü yeni tiyatro festivaline kavuşuyor. 3 günlük tiyatro merkezli sanat festivali NOTFEST, bir No Tiyatro projesi. 

No Tiyatro’yu Instagram üzerinden paylaştıkları tiyatro eleştirileriyle tanıyoruz. İlk kez 2020 yazında yapılması planlanan NOTFEST, pandemi sebebiyle iptal edilmişti. Bu sebeple prömiyerini bu yıl yapacak olan festival Bozcaada Kalesi ve Kasaba Bozcaada’da yaklaşık 1500 kişiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Ekip NOTFEST’ i şu şekilde tanımlıyor:

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin zorlu şartlarından geçerken; kültür ve sanata olan ihtiyaç, dünya ile paralel olarak Türkiye’de de artış göstermiştir. ‘NOTFEST’; sanatçı ve alımlayıcısını ‘buluşturma’ hikâyesini şimdiki zamanda gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.” 

Festivalde sahnelenecek 4 oyun şöyle: 

Bir Baba Hamlet
(Baba Sahne)

Kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkâr oyuncu, kendilerine kurban olarak Shakespeare’in başyapıtı Hamlet‘i seçmişlerdir. Can siperane bir cesaretle seyircinin önünde buna yeltenirler ama kısa sürede temsil can havline dönüşür.

Kıyıya Oturmanın Böylesi
(Tiyatro Neki)

Venedikli Lelio ve Flaminia’nın aşkı, İstanbul’a yapılan gemi yolculuğunda yaşananlar, bir ada, ada sakinleri… Merve Engin, Kıyıya Oturmanın Böylesi’nde İtalyan Commedia Gabrielliano stilindeki masklarla 11 ayrı karaktere hayat veriyor.

Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit
(Tiyatro Hemhâl)

Latife Tekin’in Sevgili Arsız Ölüm adlı romanından hareketle, köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesine, ailenin en küçük kızı Dirmit’in gözünden tanıklık ediyoruz.

Şahdamarım
(Dostlar Tiyatrosu)

Ahmed Arif, tek şiir kitabıyla Türkiye edebiyatının halk kitlelerince en sevilen kalemlerinden biri. Şahdamarım, ölümünün 30. yılında Arif’in şiirleri, söyleşileri ve mektuplarından yola çıkarak usta tiyatrocu Genco Erkal tarafından hazırlanmış müzikli bir oyun.

NOTFEST programında oyunların yanı sıra 3 tiyatro atölyesi ve 1 de konser var. Detaylar ve biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Cerensu Bartu