Kalp kırıklığı her dilde aynı: Nova Norda’dan "BAS GİT!”

Yazı: Asena Büyük - Fotoğraf: Ahmet Emre Saka

Nova Norda, 2022 baharında yayımladığı ilk albümünün ardından hız kesmiyor. Söz, müzik ve düzenlemesinde multi-enstrümantalist Arsan Salaryfar ile ortaklaştığı yeni parçası “BAS GİT!”i dinlemeye açan Nova Norda, yaşamın her kavşağında dinleyenlerine daimi arkadaşlığına devam ediyor ve yeni bir varoluşun mümkün olduğu bir dünyaya çağırıyor. Bu dünyada kalp kıranlar yaşamaya devam ediyor ama iyileşmek mümkün ve iyileşmek ödüllendiriliyor. 


Sevgiye olan inançları dahi sarsacak kadar büyük kalp kırıklıklarının ardından, kendi yolunu çizmek büyük bir güçle tepki vermeyi gerektirir. Nova Norda da yeni parçasını derin bir üzüntü ve kalp kırıklığının ardından kendine değer vermeyi seçtiği ve daha fazla zarar görmekten vazgeçtiği o anda üretmiş. 

Parçayla ilgili yaratım sürecini şöyle açıklıyor: “Yayımlamak için aylardır sabırsızlandığım, beni son yıllarda en çok heyecanlandıran parçam ‘BAS GİT’i nihayet size sunabildiğim için acayip mutluyum! Bu parçayı yaşadığım büyük bir kalp kırıklığı üzerine yazdım. Sevgiye olan inancını sarsacak kadar büyük bir acı yaşadıktan sonra, sınırlarını çizmek ve kendi iyiliğin için ‘Artık hayatıma girmene izin vermiyorum!’ demekten başka çare kalmıyor.”

“BAS GİT!”, Nova Norda’nın sonik evreninde yeni bir kilidi açıyor. Parçanın anlatısı ise, tıpkı Japon felsefesi Kintsugi’de olduğu gibi, kırılan parçaların yeniden birleştirildiğinde daha değerli olması üzerine. Bu iyileşme sürecinin oldukça zorlu olması ve yine de buradan tek parça çıkabilmek Nova Norda’yı çok güçlü hissettirmiş. Bunu başarabiliyor olmanın bir ödülü hak ettiğini anlatan Norda’yı parçanın tanıtım fotoğrafında Mürsel Güven’in ellerinde şekillenmiş ödül heykeliyle görebilirsiniz.

Bir de hatırlatma: Nova Norda, 11 Şubat’ta bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan ve kış için yeniden tasarlanan Nilüfer Caz Festivali’nde olacak.