“O Brother, Where Art Thou?” kadrosu 20 yıl sonra bir arada

Mayıs 2000’de Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yaptıktan sonra aynı yılın sonbaharında vizyona giren Coen Kardeşler imzalı O Brother, Where Art Thou?, Mississippi’de Büyük Buhran zamanında, gizli bir hazineyi bulmaya çalışan üç arkadaşın hikâyesini anlatan bir komedi. Yıllar içinde kült mertebesine erişen filmin 20. yaşı için özel bir buluşma gerçekleşecek.


Homeros’un Odysseia‘sına referanslar içeren filmin başrol oyuncuları George Clooney, John Turturro, Tim Blake Nelson ve Chris Thomas King, 1-7 Ekim tarihlerinde sanal ortamda gerçekleşecek Nashville Film Festival kapsamında bir araya gelecek. Yayımlandığı yıl 5 milyon kopya satan ve fenomenleşen O Brother, Where Art Thou? müzikleri de unutulmamış. Chris Thomas King’in filmde duyduğumuz şarkılarını yeniden seslendireceği etkinliğin konuklarından bir diğeri de George Clooney’nin şarkı performanslarına ses veren Dan Tyminski. 

51. kez düzenlenecek Nashville Film Festival’ın programındaki diğer etkinliklere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. O Brother, Where Art Thou? Music Tribute başlıklı etkinliği takip etmek için de bilet almak gerektiğini hatırlatalım.

John Turturro’nun “bir müzikal çiftçi komedisi” olarak tanımladığı filme dair kimi ilginç detaylar var. Coen Kardeşler’in ilk tercihi olan George Clooney’nin yönetmenlerle çalışmak konusunda çok istekli olduğu ve rolü henüz senaryoyu okumadan kabul ettiği biliniyor. Senarist kredilerinde de ismi geçen Homeros’un Odysseia’sına birçok gönderme yapılsa da Coen Kardeşler’in ikisinin de daha önce bu metni okumadığı film vizyona girdikten sonra gündeme gelmişti. Filmin Coen Kardeşler’in ilk uyarlama senaryosuna sahip olduğunu da belirtmekte fayda var.