George Clooney, Altyazı'ya konuştu

George Clooney’nin 23 Aralık’ta Netflix’te yayımlanan bilim kurgu filmi The Midnight Sky‘a burada ilk bakış atmıştık. Altyazı dergisinin ocak sayısında George Clooney ile yapılmış özel bir röportaj yer alıyor. Filmin yapım süreci ve verdiği mesajlardan bahseden Clooney, “İçimizde güçlü bir hayatta kalma güdüsü var, sanki yok edilemezmişiz gibi geliyor.” diyerek dünyanın sonu konseptinin aslında ne kadar kırılgan bir mesele olduğunun altını çiziyor ve ekliyor: “Barış da tıpkı savaş gibi, süregiden bir mücadele gerektiriyor.” 

Lily Brooks-Dalton tarafından yazılan Good Morning, Midnight adlı kitaptan uyarlanan The Midnight Sky, dünyada yaşanan küresel bir felaket sırasında uzayda olan ve evlerine dönmek isteyen bir geminin mürettebatını ve hâlihazırda yeryüzünde oluşan doğa tehlikelerini konu alıyor. Filmin kadrosunda Ethan Peck, Felicity Jones, David Oyelowo, Tiffany Boone ve Kyle Chandler gibi isimler de yer almakta.

The Midnight Sky filmi hakkındaki detayları, lansman etkinliğinde Clooney ile Cate Blanchett arasındaki çevrimiçi etkinlikte konuşulanları, uzay konseptine alışkın olan Clooney’nin bundan bir yönetmen ve oyuncu olarak nasıl beslendiği gibi konuları mercek altına alan yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Altyazı, “Sinema’da Ev” konseptli son sayısında George Clooney röportajı dışında; bir evde geçmesine rağmen özgün ve ufuk açıcı olmayı başarabilen belgesel örneklerini, filmlerde sıkça şahit olduğumuz Amerikan banliyö evlerini, 70’ler Yeşilcam klasiklerindeki “aile evi” kavramını, Haneke’den Lanthimos’a ve Teksas Katliamı’na değinerek bu kavramın karanlık yüzünü, ev içi şiddetin farklı yansımalarını, diaspora öyküleri anlatan filmleri ve filmdeki kahramanların zihinlerindeki “soyut evlerini” ve Yeni Türkiye Sineması’nda “ev”e yüklenen anlamları mercek altına alıyor. Altyazı’ya buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Doruk Karaca