Bugünün vampirlerini izleyen bir oyun - ÖBÜR: SONSUZA KADAR

Hazırlayan: Eylül Ege

2016’dan bu yana disiplinlerarası üretimlerini sürdüren Proje Difüzyon, ÖBÜR: SONSUZA KADAR adlı yeni oyununda vampir temasının güncel temsil biçimlerine odaklanıyor. Prömiyer, 7 Mart Perşembe Bahçe Galata’da. Gelecek temsillere dair detaylar ise burada

Geçtiğimiz sonbaharda Karga’da gerçekleşen açık dramaturji çalışmalarında başlayan yolculukta vampirlik sinema, edebiyat ve çağdaş sanat alanlarından konuklar eşliğinde tartışmaya açıldı; posthümanizm, toplumsal cinsiyet, kötülük, ölüm, ötekileştirme, melankoli, toplumsal hafıza, göç gibi kavramlar üzerinden anlaşılmaya çalışıldı. 

Ekibin ortak metni ve Onur Karaoğlu’nun rejisiyle nihayete eren ÖBÜR: SONSUZA KADAR’ın oyuncu kadrosunda Ayda Akkaya, Enes Has, Aslı İçözü, Yağmur Ruken Kahraman, Dicle Şengül ve Zinnure Türe yer alıyor. FLEK* tasarımı afiş de nefis görünüyor.

Oyunda altı karakterin yolları, günümüzde Paris’in merkezinde yer alan bir gece kulübü olan La Mutinerie’de kesişiyor. Gece boyunca iki genç Fransız âşık, onları ölümsüz yapacak gizemli bir vampir bulmaya çalışırken, ülkelerinden gitmek zorunda kalan Türkiyeli karakterlerle tanışıyor. Gecenin, karanlığın ve gizli arzuların izinde yeni aidiyetler ve kimlikler peşinde koşan karakterler, sonunda kaçınılmaz olarak benzer bir gerçekle yüzleşiyor: Sonsuz olan gelecek değil, şimdidir.