Okay Temiz ve dostları, Don Cherry Trio’yu canlandırıyor

Hazırlayan: Eylül Ege

Organic Music Society, Eternal gibi albümleriyle caz tarihine şekil veren Don Cherry, perküsyon ustası Okay Temiz ve Güney Afrikalı basçı Johnny Dyani’yi buluşturan Don Cherry Trio’nun 50 yıllık kayıtları, yakın zamanda Caz Plak etiketiyle plak formatında yayımlanmıştı. Don Cherry Trio – The ORTF Recordings Paris 1971 albümünün plak baskılarına özel lansman konseri, 1 Aralık’ta Kundura Sahne’de olacak. Biletler burada.

1971’de Paris’teki efsanevi ORTF stüdyolarının emsalsiz analog kayıt teknikleriyle elde edilen performansları bir araya getiren koleksiyondaki parçalar, “Okay Temiz plays Don Cherry” başlıklı proje kapsamında yeniden gün yüzü görecek. Grup; davulda Okay Temiz, piyanoda Harald Svensson, basta Ozan Musluoğlu, klavyede Tomi Temiz ve trompette Can Ömer Uygan’ı bir araya getiriyor. 

Plak baskısına dair

Fransa’daki BYG Records’ın arşivlerinde bulunan orijinal materyallerin Mert Üçer eliyle remastered edildiği plak, Okay Temiz’in 2022’ye tarihlenen Okay Temiz’s Oriental Wind at Montreux Jazz Festival 1982 albümünün devamı niteliğinde; Tokyo, Paris ve İstanbul’a ithaf edilmiş üç özel edisyon ile üç kıta ve 67 ülkeye ulaştı.

Kapak görsellerinin kreatif direktörlüğünü Haluk Damar üstlendi. Türkiye ve Japonya edisyonlarının kapağında Ara Güler’in 1969’da çektiği, Ara Güler Müzesi’nden Caz Plak tarafından lisanslanan ve daha önce yayımlanmamış bir fotoğraf yer alıyor. Avrupa edisyonunun kapağında ise Erinç Güzel tarafından çekilmiş 70 mm analog bir Château de Versailles fotoğrafı var.