One-Punch Man web mangası geri döndü

Yazı: Güven Yalın

Japon sanatçı ONE tarafından web serisi olarak 2009 yılında oluşturulan One-Punch Man, hızla viral olmuş, dünya çapında 30 milyondan fazla satmıştı. İngilizce versiyonu 2015’te ABD’de basıldıktan sonra New York Times’ın en çok satan mangalar listesine girmiş, Eisner ve Harvey Ödülleri’ne aday olmuştu. Artan popülaritesi ve eleştirmenlerce beğenilmesi seriyi zamanla bir anime dizisine, video ve mobil oyununa da dönüştürdü. Sony, geçtiğimiz yıllarda film uyarlaması için kolları için sıvadığını duyurmuştu.

One-Punch Man rakiplerini tek yumrukla yenebilen, kötülüğe karşı savaşan süper kahraman Saitama’nın hikâyesini anlatıyor. Saitama, karşısına çıkan zorlukların eksikliği ve aslında ona artık zorluk gibi gelmemesi sebebiyle sıkılır ve değerli bir rakip bulma arayışına girer. 

Orijinal One-Punch Man web mangası serisi, 5 Temmuz 2021’de paylaşılan 141. bölümle uzun soluklu bir molaya girmişti. Bizzat serinin yaratıcısı ONE tarafından yazılıp çizilmiş 142. bölüm, 13 Mayıs Cumartesi günü yayımlandı ve yaklaşık iki yıllık arayı sona erdirdi. An itibarıyla yalnızca Japonca olan maceraya buradan ulaşabilirsiniz. Şehri birbirine katan bir robot ordusuyla başa çıkmak için cyborg dostu Genos’la güçlerini birleştiriyor Saitama. manganın İngilizce versiyonu da yakında VIZ Media tarafından dolaşıma sokulacaktır elbet. 

Mangaların derlendiği ciltler de bir yandan piyasaya çıkmaya devam etmekte. Geçtiğimiz aralıkta yayımlanan son cildin ardından 28. kitabın da 2 Haziran’da Japonya’da raflarda olması planlananıyor. 

One-Punch Man filmine dair

Scott Rosenberg ve Jeff Pinkner tarafından bir canlı aksiyon One-Punch Man uyarlaması senaryosu yazıldığı, 2020 baharından beri biliniyor. Projenin akıbetine dair kafalarda soru işaretleri oluşmaya başlamışken, geçtiğimiz yıl yönetmen koltuğunda kimin oturacağı belli oldu.

Deadline’ın haberine göre reji, Fast & Furious filmleri ve Star Trek Beyond gibi uzun metrajların yanı sıra True Detective ve Magnum P.I. gibi TV yapımları için de kamera arkasına geçmiş Justin Lin’e emanet. Kendisini 19 Mayıs’ta vizyona girecek Fast X (evet, serinin 10. filmi) künyesinde yapımcılar arasında da görüyoruz. One-Punch Man uyarlaması için yapılan yönetmen tercihi, aksiyon dozu için umutlandırsa da serinin mizahi tonunu ekrana taşımak için ne kadar doğru bir isim olduğu tartışılır. 

Ayrıca anime serisinin de 3. sezonu için hazırlıkların sürdüğünü belirtelim.