The Curse müzikleri Oneohtrix Point Never - John Medeski ikilisine emanet

Yazı: Sevda P. Yıldız

Safdie Kardeşler imza attıkları hemen her işle kalbimizi çalan yönetmenler. Özellikle festival favorisi olan Good Time ve Uncut Gems ile ödül koleksiyonlarını genişlettiler. İkili bu kez uzun metraj haberi yerine yepyeni bir deneyimle karşılaşacağımızı düşündüren bir proje için geri sayımda: The Curse. Üstelik bu, Nathan for You ve The Rehearsal gibi işleriyle özgün ve sınırları zorlayan bir komedi deneyimi yaşatan Nathan Fielder ortaklığı olmasından dolayı beklentileri epey yükselten bir yapım. 

Safdie Kardeşler son dönem işlerinin müzikleri için de Oneohtrix Point Never ile çalışmış; Good Time ile 2017’de Cannes’dan En İyi Soundtrack ödülünü kazanmıştı. Bu ortaklık zaman içinde günümüz sinemasının en çok merak uyandıran yönetmen-müzisyen eşleşmelerinden birine dönüştü. Müzikal zekâsı ve fikirlerini elektronik unsurlarla birleştirmedeki yeteneği sayesinde yayımladığı her işle zihinlerde yeni kapılar açan Oneohtrix Point Never, namıdiğer Daniel Lopatin ile avangart caz camiasının önde gelen müzisyenlerinden John Medeski, The Curse’ün müzikleri için birlikte çalışacaklar. John Medeski, Bob Dylan biyografisi I’m Not There’in müziklerinde icracılığıyla yer almıştı fakat bu proje, besteciliğini üstlendiği ilk soundtrack olacak. 

Farklı müzikal estetiklerin iki ilham verici temsilcisinin bir arada şekillendireceği müzikler, hâlihazırda hevesle beklediğimiz The Curse için kalp çarpıntılarını hızlandırıyor.  Umudumuz, Showtime’ın “komedi türüne bambaşka bir yorum getireceği” iddiasıyla tanıttığı bu yapımın müziklerinin de en az dizinin kendisi gibi farklı bir deneyim yaşatması yönünde.

Kısa sürede bir heyecan dalgası yaratan Daniel Lopatin ve John Medeski ortaklığı, Instagramda paylaşılan fotoğraflarla duyuruldu. An itibarıyla kayıtlar New York’taki Circular Ruin Studios’ta yapılıyor. Ekibe karanlık müziklerin imza prodüktörlerinden biri olan Randall Dunn’ın eşlik ediyor olması da iştah kabartan bir başka detay.

The Curse ne hakkında?

Başrollerinde Emma Stone, Nathan Fielder ve Benny Safdie’yi izleyeceğimiz The Curse için henüz bir prömiyer tarihi duyurulmadı. Seride, çocuk sahibi olmaya çalışan ve aynı dizide partner oyuncular olarak çalışan yeni evli bir çiftin, bir lanetin etkisi altına girmeleri üzerine gelişecek olayları izleyeceğiz. Üstelik bu dizi içindeki dizinin yönetmeni de Benny Safdie tarafından canlandırılacak. Yapımcıları arasında Nathan Fielder, Safdie Kardeşler, Emma Stone olan ve A24 etiketi taşıyacak The Curse, şimdiden oldukça karmaşık ve çekici tınlıyor; Showtime’ın 2023 takviminin öne çıkan işlerinden biri.