Opera sahnesinin hızla parlayan yıldızı Shenyang, Borusan Quartet eşliğinde İş Sanat sahnesinde

“Ben opera sanatçısı olarak çalışan bir müzik aşığıyım. Ve müzik sönmesine izin vermemeniz gereken bir ateş.”

Çin doğumlu bas-bariton opera sanatçısı Shenyang 6 Mart akşamı Borusan Quartet eşliğinde İş Sanat sahnesinde olacak. 2007’de BBC Cardiff Singer of the World yarışmasını kazandıktan sonra ismi klasik müzik sahnesinde giderek büyüyen genç yıldız, son 10 senenin en popüler opera sanatçılarından biri haline geldi. Borusan Quartet ile birlikte İş Sanat sahnesinde Franz Schubert’in Winterreise Liedler’ini seslendirecek olan Shenyang’ın kariyerinden satırbaşlarına bakıyoruz.

Çin’in Tianjin şehrinde, müzisyen bir anne babadan dünyaya gelen Shenyang kendi müzik eğitimine göreceli olarak geç bir zamanda, 16 yaşındayken başladı. Alman opera sanatçısı Hans Hotter’in kayıtlarından ilham alan genç şan sanatçısı Shanghai Müzik Konservatuvar’ında eğitim gördü. Eğitimi sırasında soprano Renée Fleming’in verdiği bir masterclass’a katılan Shenyang, Fleming’in aracılığı ile New York’ta bulunan Metropolitan Opera’da şan koçluğu dersleri aldı. Aynı sene katıldığı BBC Cardiff Singer of the World yarışmasını birincilikle kazanan Shenyang’a dünya sahnelerinin kapıları da bu şekilde aralanmış oldu.

Shenyang’ın ilk büyük prodüksiyon deneyimleri de Metropolitan Opera sahnesinde gerçekleşti. Die Zauberflöte, La Cenerentola, Don Giovanni, La Bohème ve Rodelinda gibi yapımlarda sahne alan şan yıldızının Metropolitan Opera sonrasındaki durakları ise Glyndebourne Festival, Bayerische Staatsoper, Seattle Opera, Opernhaus Zürich ve Washington National Opera gibi prestijli opera binalarıydı.

Opera rollerinin yanı sıra çember orkestra müziği ve Alman klasik müzik resitallerinden oluşan bir repertuvara sahip olan Shenyang bugüne kadar Fabio Luisi, Sir Andrew Davis, Harry Bicket ve Marco Armiliato gibi önemli şeflerle çalıştı. Yakın geçmişte verdiği, eleştirmenlerden ve dinleyicilerden alkış toplayan, Alexander Liebreich yönetimindeki Polonya Ulusal Radyo Senfoni Orkestrası eşliğinde Jochanaan (Salome) ve Jaap van Zweden yönetimindeki Hong Kong Filarmonik Orkestra eşliğinde Gunther (Götterdämmerung) rolleri gelecek vadeden genç yıldızın daha dramatik bir repertuvara yöneldiğini de sezdiriyordu.

Adanmış bir Alman klasik müzik ve operası sanatçısı olan Shenyang, 2009’da Alice Tully Vocal Arts ödülünü kazandı. Shenyang’ın 2015’de Stradivari Quartet ile beraber hazırladığı Franz Schubert’in Winterreise Liedler aranjmanı Shangai Symphony Hall’da ilk kez sahnelendiğinde dünya çapında klasik müzik çevrelerinden tam not almıştı. Şimdi aynı programı Borusan Quartet ile beraber İş Sanat sahnesine taşıyacak olan Shenyang, operanın bugününü gururla temsil eden ve yarınlara da taşıyacağından emin olduğumuz, kaçırılmaması gereken bir yıldız. Konser hakkında detaylı bilgiler ve bilet için buraya tıklayabilirsiniz.