Oscar adayı “Time” belgeseli YouTube’da

Partneri 1997’de gerçekleştirilen bir banka soygunu gerekçesiyle altmış yıllık hapis cezasına çarptırılan Sibil “Fox” Rich, yirmi sene boyunca siyah beyaz video günlükleri tutmaya başlar. Bu süreçte kendini aktivist, çok satan bir yazar ve altı çocuk annesi olarak bulacaktır. Rejisiyle Sundance Film Festivali’nden ödülle ayrılan Time, En İyi Belgesel kategorisinde yarıştığı Akademi Ödülleri öncesi, YouTube’da ücretsiz olarak erişime açıldı.

Advertisement

Eleştirmenlerce “şiirsel bir başyapıt” olarak betimlenen 81 dakikalık yapım, sorunlu adalet sistemi ve geçip giden zaman hakkında, anıt niteliği taşıyan bir eser. Zamanın temposunu, aralıklarını, süresini ve hafızasını hissetme şeklimiz hakkında zihin egzersizleri yaptırıyor yönetmen Garrett Bradley. Vaat ettiklerini asla yerine getirmeyecek gibi görünen sistemi, bu sistemin acımasız bürokrasisini ve haksız şekilde çalınan zamanları işaret ediyor kamerasıyla.

Time, Bant Mag.’ın “2020’nin en iyi 40 yabancı belgesel / belgesel serisi seçkisinde de yer almakta.

Claire Denis ile Garrett Bradley sohbeti

Filmin arkasındaki isim olan Bradley, rol modellerinden biriyle, Claire Denis ile sohbet etme şansı yakaladı geçtiğimiz günlerde.

Variety üzerinden yayımlanan ve bir tıkla ulaşabileceğiniz videoda Denis filmin içine işlediğini söylüyor ve odaktaki Sibil “Fox” Rich’in gücüne, sabrına hayranlığını dile getiriyor. Onun başarısızlığı kabul etmeyen, şüpheye yer bırakmayan, kararlı tutumunun seyirciye de büyük güç verdiğini düşünmekteymiş.

Videoda Bradley’in, Rich’den devraldığı 100 saatlik görüntüleri nasıl değerlendirdiğini de öğrenmekteyiz. Projeyi şekillendirirken daha genel bir perspektiften bakmayı planladığını, nihai olarak ise kişisel öğelerle bezeli bir portrenin ortaya çıktığını söylüyor. Ayrıca “Belgesel çekmek benim için gerçek bir meditasyon ve şimdiki anın onurlandırılması, çünkü gelecek üzerinde kontrolünüz yok” diyor.