Oscar Wilde’ın eşcinsellikten hüküm giydiğinde kapatıldığı Reading Zindanı satışa çıkarılıyor

İngiliz hükümeti, Oscar Wilde’ın eşcinsel olduğu için hüküm giydiği günlerde kapatıldığı İngiltere Berkshire’da yer alan Reading Zindanı’nın satılmasına karar verdi.

Oscar Wilde’ın orada geçirdiği zamandan ötürü senelerdir bir edebiyat simgesi olarak anılan ve 2014’te kapatılan cezaevinin aslında bir kültür merkezine dönüştürülmesi söz konusuydu. Satılacağı duyurulduğunda yapının kamu mülkiyetinde kalması için imza kampanyası düzenlendi. Ancak Adalet Bakanlığı verilecek en yüksek teklife göre satışın yapılmasında ve (BBC’nin haberine göre) elde edilen tüm gelirin cezaevi sistemine aktarılmasında karar kıldı.

Justin Tallis/AFP/Getty Images

Oscar Wilde’ın Reading Zindanı’na kapatılmasına sebep olan dava 3 Nisan 1895’te başladı ve 25 Mayıs’ta Lord Alfred Douglas ile ilişkisinden ötürü “büyük ahlaksızlık” suçu nedeniyle hapis cezasına çarptırılmasıyla sonuçlandı. Reading’den çıktıktan sonra Fransa’ya sürgün edilen Oscar Wilde, burada ünlü (ve son) eseri Reading Zindanı Baladı’nı yazdı ve bu uzun şiiriyle cezaevinde yaşadığı korkunç deneyimleri aktardı. Fransa’ya gittiğinde sağlığı bir hayli kötü olan Oscar Wilde, üç yılın ardından menenjit sebebiyle hayata veda etti. Suç ve ceza sistemini tartışmalı bir şekilde ele alan Reading Zindanı Baladı’nın İngiliz kamuoyunda büyük gündem yarattığı biliniyor. 

Reading Zindanı’nın en yüksek teklif verene satılarak lüks bir konut kompleksine dönüşme ihtimali (ki bu çok olası) İngiltere’de büyük tepkiyle karşılanmakta. 13 Ekim’de sanatçı Linda Saul tarafından bu kararı protesto etmek üzere “Reading Gaol Hug” adlı bir eylem düzenlenecek.