Painted with Raven değerlendirmesi (2021, WOW Presents Plus)

25 Kasım’da ilk bölümü yayımlanan Painted with Raven, Drag Race dünyasının en popüler isimlerinden Raven’ın sunucusu ve jürisi olduğu yeni bir yarışma programı. Raven’ın karizması kadar, yarışmacıların yüksek potansiyeliyle de heyecan uyandırıyor. İlk bölümün ardından hisler karışık. Konu nedir?

RuPaul’s Drag Race’in ilk ikonlarından biri olan Raven, genç makyaj sanatçıları arasından yeni bir yıldız arıyor. Yedi yarışmacı her hafta farklı temalar ve görevlerle kendi yüzlerini birer sanat eserine çeviriyor, Raven ve konuk jüriler puanlıyor. Puanlama sistemi ve kazanan / kaybeden değerlendirmesi biraz karışık.

painted with raven
İzlemeden önce bilmemiz gerekenler…

Raven, RuPaul’s Drag Race’in 2. sezonunun finalistlerinden biriydi, ayrıca serinin ilk All-Star sezonunda da tacı kazanmaya çok yakındı. Yarışmayı hiç kazanamasa da Drag Race’in 12 yıllık geçmişinin en popüler drag queenlerinden biri. Kendisi 9. sezondan bu yana Mama Ru’nun da kişisel makyözü, hatta 12. sezondaki makyajıyla bir Emmy ödülü kazandı. Yani RuPaul ve World of Wonders çatısı altında yaratılan bir makyaj yarışmasının yüzü olmak için tek aday olduğuna şüphe yok. 

İlk intiba?

Painted with Raven, ilk bölümü itibariyle izlemesi pek kolay olmayacak bir format gibi görünüyor. Tüm yarışmacıların evlerinden bağlandığı, Raven’ın karşısındaki ekranlara konuşarak kastın geri kalanıyla iletişim kurduğu düzenin, seyir deneyiminin akıcılığını olumsuz etkilediğine şüphe yok. 

painted with raven
En çok neyi sevdin?

Makyaj konusundaki bilgi birikimi, RuPaul’s Drag Race’in werkroom’unda gördükleriyle sınırlı olan; fondötenin ne işe yaradığını kelimelere dökemeyecek biri olarak; yarışmacıların yeteneklerine hayran kaldığımı söyleyebilirim. Özellikle Bryce, Matt ve Yvonne, “Sparkle” temasına özgün yaklaşımlarıyla ilk haftadan öne çıkanlar oldu. 

En az neyi sevdin?

Painted with Raven format olarak RuPaul’s Drag Race’in taslağı üzerine kurulmuş gibi. Yarışmacılarla tanışma anları, Raven’ın ekibi “werkroom” aşamasında ziyaret edip gidişatı yoklaması hatta değerlendirme sürecinde takip edilen akış, Drag Race’le birebir. Tüm bunlar, ekip fiziksel olarak aynı ortamda bulunmadığı için fazlasıyla eğreti duruyor. 

painted with raven
İzleyince kafanda soru işareti yaratan bir şey oldu mu? 

Herkesin birer ekranda olduğu göz önüne alınarak daha orijinal bir konsept düşünülemez miydi? Hem seyir keyfini artıracak hem de bir spin-off’tan ziyade kendine özgü dinamikleri olan başka bir seri olarak ele alınabilirmiş. Ama henüz ilk sezon, ilk bölüm tabii. 

Fragmanlarda Raja’yı görüyoruz ama bu yarışmaya konuk jüri olarak Kim Chi’nin de katılacağını umuyorum. 

Formu dolduran: Cem Kayıran