Park Chan-wook, ünlü Japon bilim kurgu romanı “Genocidal Organ”ı sinemaya uyarlıyor

Oldboy ve Thirst gibi filmleriyle tanınan Güney Koreli yönetmen Park Chan-wook, yeni bir roman uyarlamasıyla gündemde. 2007 yılında yayımlanan ve birçok otorite tarafından o yılın en iyi bilim kurgu romanı seçilen Genocidal Organ, Chan-wook yönetmenliğinde sinemaya uyarlanıyor.

Advertisement

2009 yılında genç yaşta hayatını kaybeden, Japon bilim kurgu edebiyatının önemli figürlerinden biri olan Project Itoh (gerçek adıyla Satoshi Ito)’un yazdığı Genocidal Organ, geçtiğimiz yıl anime olarak da uyarlanacaktı. Söz konusu proje, stüdyoyla yaşanan sıkıntılar sonucunda durdurulmuştu ve Genocidal Organ‘ın anime uyarlamasının bu yıl vizyona girmesi bekleniyordu.

Sean Daniel’in yapımcılığını üstleneceği film uyarlamasının takvimiyle ilgiliyse henüz bir açıklama yapılmış değil. Clavis Shepherd isimli bir ajanın, kendi yaptığı nükleer silahlarla dünyaya dehşet saçan John Paul isimli karakterin peşine düşmesini konu eden Genocidal Organ, yayımlandığı zamanlarda yazar Itoh’un başına küçük çaplı bir sıkıntı da çıkarmıştı. Alman endüstriyel metal grubu Genocide Organ’ın aynı isimle Japonya’da 2003 yılında bir albüm yayınlamış olması, Project Itoh’un romanının ismiyle ilgili çeşitli telif sıkıntıları doğurmuştu. İsim benzerliğini bir tesadüf olarak tanımlayan Itoh’un romanının terör ve savaş temaları taşıyor olması, Alman grubu rahatsız etmişti.

Park Chan-wook’a gelecek olursak, usta sinemacı şu anda bir başka edebiyat uyarlamasının yapım aşamasıyla uğraşıyor. Sarah Waters’ın ünlü romanı Fingersmith‘i Agassi adıyla sinemaya uyarlayan yönetmenin, Genocidal Organ için çalışmalara ne zaman başlayacağı bilinmiyor.