Paul McCartney’nin Rick Rubin’li belgesel serisi temmuzda geliyor

Disney’in 27 Ağustos’ta yayımlayacağı, Peter Jackson’ın beklenen belgeseli The Beatles: Get Back‘e geri sayım devam ederken; Hulu, McCartney 3,2,1 isimli altı bölümlük seriyi 16 Temmuz’da paylaşacağını duyurdu. 


Yıllardır The Beatles ve üyelerini konu edinen pek çok belgesel izledik elbette, bu yapımın farkı ise McCartney’nin birçok önemli isimle çalışmış büyük bir müzik tutkunu olan, son otuz yılın en başarılı prodüktörlerinden Rick Rubin ile yaptığı derinlemesine sohbetten meydana gelmesi. Rubin’in şarkı yazarlığı ve kayıt almadaki deneyim ve içgörüleri; The Beatles, Wings ve McCartney’nin son 51 yıldır devam eden solo kariyeri boyunca yaptığı çığır açıcı işlere taze bir bakış sağlayacak.

Hulu yetkililerinden Craig Erwich “Daha önce hayranlar, Paul McCartney’nin hayatının işini yaratma deneyimini bu kadar kapsamlı, şenlikli ayrıntılarla paylaştığını duyma fırsatını hiç bulamamıştı. Paul ve Rick Rubin’in, müzik tarihindeki en büyük hitlerden bazılarının nasıl ortaya çıktığını yapıbozuma uğratışını, bir gözlemci olarak izlemek gerçekten aydınlatıcı. Paul’un türünün tek örneği bu seriyi paylaşmak için Hulu’ya dönmeyi seçmesi bir onurdur.” dedi.

McCartney 3,2,1’ın idari yapımcılığını McCartney, Rubin, Scott Rodger, Peter Berg, Matthew Goldberg, Brandon Carroll, Jeff Pollack, The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart’ın yönetmeni Frank Marshall ve Ryan Suffern üstlenirken; Leila Mattimore yardımcı yapımcı olarak görev alıyor. Seri, Cutie and the Boxer’dan anımsanabilecek Emmy ödüllü Zachary Heinzerling tarafından yönetiliyor.

Belgeselin dramatik ışıklar, siyah-beyaz bir atmosfer eşliğinde iki tutkulu müzik efsanesinin sohbetinden kısa kesitlere tanık olduğumuz tanıtım videosu, geçtiğimiz aralıkta yayımlanmıştı.

Hulu’nun belgesel tercihleri, McCartney ve Rubin’in diğer projeleri

McCartney 3,2,1; Hulu’nun dünya tarihinden etkili figürleri incelediği, gittikçe genişleyen belgesel içeriklerine katılan en son seri. Platform Hillary Clinton’ın hayatını ve 2016 seçimlerini inceleyen dört bölümlük belgesel dizisi Hillary’nin ardından; genç iklim aktivisti Greta Thunberg’in, Ağustos 2018’deki okul grevinin ilk yalnız günlerinden, Eylül 2019’daki Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde görünüşüne kadarki döneminin portresini çizen I Am Greta’yı paylaşmıştı. 2016 tarihli, The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years da Hulu kataloğundan.

McCartney, 14 yaşında ilk şarkısını yazdığından bu yana 18 tane Grammy kazandı ve 1997’de Kraliçe II. Elizabeth tarafından müzik hizmetlerinden ötürü şövalye ilan edildi. Aralık 2020’de piyasaya sürülen McCartney IIInin, Birleşik Krallık ve ABD listelerinde ilk sıraya yerleşmesinin ardından; bu albümde bulunan şarkıların Khruangbin, St. Vincent, Phoebe Bridgers, Anderson .Paak gibi müzisyenlerin yaptığı cover ve remikslerinden oluşan McCartney III Imagined paylaşıldı. Müzisyenin tüm hayatını kapsayan, onun için günlük vazifesi gören şarkı sözlerini kitaplaştırdığı The Lyrics: 1956 to the Present ise 2 Kasım’da yayımlanacak.

Rick Rubin ise gazeteci Malcolm Gladwell ile birlikte Broken Record adlı podcast dizisinin ortak yapımcılığı ve sunuculuğuna devam ediyor. Yakın zamanda The Strokes’un Grammy ödüllü The New Abnormal albümünün yapımcılığını üstlendi.

Yazı: İlayda Güler