Pek bilmediklerinizde bugün: "DEFINITELY MAYBE"

Oasis’in ilk albümü Definitely Maybe, 1994 yılında bugün yayınlanmış ve Britpop akımı için yeni bir dönemi başlatmıştı. Kült albüm hakkında pek bilmedikleriniz burada!

Albümün kapağı, The Beatles’ın  A Collection of Beatles Oldies  derlemesinden yola çıkarak hazırlanmış
90’lar ve Britpop denince akla gelen ilk görüntülerden biri olan Definitely Maybe‘nin albüm kapağı bir nevi saygı duruşu olarak kurgulanmış. Grup üyelerini Paul “Bonehead” Arthurs’un evinde bir odada gördüğümüz kapak, The Beatles’ın 1960’lı yıllarda yayınlanan derlemesi A Collection of Beatles Oldies‘in arka kapağından yola çıkarak hazırlanmış. Söz konusu kapakta The Beatles üyelerini Japonya’daki bir otel odasında masanın etrafında görüyoruz.

beatles kapak

“Live Forever” parçasındaki gitar solosu aslında iki katı uzunmuş
Albümden yayınlanan üçüncü single olan “Live Forever”da yer alan gitar solosu, aslında kayıtta olduğunun yaklaşık iki katı uzunluktaymış. Albümün prodüktörü Owen Morris, yıllar sonra albümle ilgili bir belgeselde bu soloyu kısa tutmak istemesinin sebebini şöyle anlatmış: “Guns N’ Roses’tan Slash’in attığı sololar gibi duyuluyordu”

“Digsy’s Dinner”, Britpop savaşlarını başlatan parça (mı?)

Blur ve Oasis arasında uzun yıllar süren “En iyi kim?” savaşları, Definitely Maybe albümünün yayınlandığı dönemlerde en sıcak zamanlarındaydı. Grubun menajeri Alan McGee, söz konusu albümün nispeten az bilinen parçalarından biri olan “Digsy’s Dinner”ın Noel Gallagher tarafından Blur’e sallanan ilk salvo olduğu olduğunu dile getiriyor. Gallagher’ın bunu hiçbir zaman dillendirmemesine rağmen, parçanın Blur’ün yaptığı Britpop’la dalga geçtiğini iddia eden McGee, iki grup arasındaki gerilimi başlatanın bu parça olduğunu dile getirdi. Parçayla ilgili bir başka ilginç detay da Liam Gallagher’ın yıllar sonra yaptığı açıklamada, Oasis diskografisindeki her parçayı sahnede söyleyebileceğiniz ama “Digsy’s Dinner”ı bir daha asla söylemek istemediğini söylemiş olması.

“Married With Children” yalnızca 30 dakikada kaydedilmiş
Albümün kapanış şarkısı olan “Married With Children”ın kayıt hikayesi de bir hayli ilginç. Definitely Maybe‘nin prodüktörlerinden Mark Coyle’un yatak odasında yalnızca otuz dakikada kayıtları tamamlanan parçada kullanılan gitar, Oasis’in o dönemde çok yakın ilişkiler içinde olduğu The Stone Roses grubundan John Squire’a ait bir Gretsch gitarmış.

“Supersonic”, Noel Gallagher’ın en sevdiği Oasis parçası

Definitely Maybe albümünün ilk single’ı olan ve Oasis’i ABD’deki listelerde bile üst sıralara taşımayı başaran “Supersonic”, grubun gitaristi Noel Gallagher’ın en sevdiği Oasis parçasıymış. Bir röportajında bu parçayı çalmaktan hiçbir zaman sıkılmayacağını dile getiren Gallagher, Oasis’ten sonra verdiği konserlerinde de bu parçayı çalmayı sürdürdü. “Supersonic”in gitar solosuyla ilgili de Noel Gallagher’ın başını ağrıtan bazı iddialar ortaya atılmıştı. Söz konusu gitar solosunun, The Beatles üyesi George Harrison’ın 1971 yılında yayınladığı “My Sweet Lord”un gitar riff’inden çalıntı olduğu iddia edilmiş ve Gallagher tarafından yalanlanmıştı.

Yükleniyor...