Pek bilmediklerinizde bugün: R2-D2

Star Wars filmlerinin kült karakterlerinden R2-D2’yu canlandıran İngiliz aktör Kenny Baker, dün 82 yaşında hayatını kaybetti. Baker’ın anısına, R2-D2 karakterine dair pek bilmedikleriniz burada!

Kenny Baker, söz konusu rolü tam üç kez reddetmiş

2004 yılında Scott Feinberg’in programına konuk olan ve kariyerinin ilk yıllarına dair kapsamlı bir röportaj veren Kenny Baker, ilk Star Wars filminin çekimlerinden önce bu karakteri canlandırmayı tam üç kez reddetmiş. Londra’da George Lucas ve yapım ekibiyle buluştuğu zaman kendisine söylenenin “Robotun içine sığabilirsin, tamam bu rol sende!” olduğunu ve bunun kendini rahatsız ettiğini söyleyen Baker, deneme çekimlerinde R2-D2 için tasarlanan robotun içinde de hiç rahat etmediğini dile getiriyor.

R2 1

R2-D2’nun aşk dolu The Muppets şov çıkarması

1980 yılında televizyon tarihinin en popüler çocuk programlarından biri olan The Muppets’ın bir bölümüne R2-D2 ve C3PO konuk olur. Söz konusu bölümde The Muppets karakterleriyle çeşitli maceralara atılan ikiliden R2-D2, programın dekorunda yer alan yangın söndürme musluğuna aşık olur!

İlk başta R2-D2’nun İngilizce konuşabilmesi planlanıyormuş

Serinin ilk filmi için hazırlanan ilk senaryolarda R2-D2’nun bazı gramer hatalarıyla birlikte İngilizce konuşabilmesi planlanıyormuş. Fakat sonrasında bu karakterin kendine has bir ifade biçimi olması tercih edilmiş. İlk başlarda C3PO ve R2-D2 arasında geçecek şekilde kurgulanan diyaloglardan yalnızca R2-D2’nun cümleleri çıkarılmış ve C3PO, ilk filmde önceden yazılmış cümleleri değiştirmeden kullanmış.

The Phantom Menace için 9 farklı R2-D2 tasarlanmış

1999 yılında vizyona giren Star Wars: The Phantom Menace filmlerinin çekimleri için tam 9 farklı R2-D2 robotu tasarlanmış. Bunlardan yalnızca bir tanesi Kenny Baker’ın içine sığabileceği şekilde kurgulanmış. Diğer robotlar da farklı sahnelerde ihtiyaç duyulacak teknik donanımlarla birlikte tasarlanmış.

R2-D2 Danışmanı: Kenny Baker

JJ Abrams’ın yönetmenliğini üstlendiği ve geçtiğimiz yıl vizyona giren yedinci Star Wars filmi The Force Awakens, Kenny Baker’ın rol almadığı ilk Star Wars filmi. Buna rağmen filmin kredilerinde Kenny Baker’ın ismine “R2-D2 Danışmanı” olarak rastlayabilirsiniz.