Pek bilmediklerinizde bugün: “WHITNEY”

Whitney Houston’ın önemli başarılar yakalayan ikinci stüdyo albümü Whitney, otuz yıl önce bugün ABD’deki albüm listelerine bir numaradan giriş yapmış ve bir anlamda tarih yazmıştı. Söz konusu albüm hakkında “pek bilmedikleriniz” burada.

Yazı: Gizem Kayar

Albümle gelen tarihi başarı

Whitney Houston, Whitney albümü ile Amerikan müzik tarihinde listelerin başına oturan ilk kadın sanatçı olma özelliğini taşıyor. Ayrıca Houston, albümün en çok ses getiren şarkılarından “I Wanna Dance with Somebody” ile en çok dinlenen tekliler listesini uzun süre terk etmiyor.

Prince etkisi ve “So Emotional”

Albümde yer alan “So Emotional” şarkısı, dönemin efsane işlere imza atan şarkı yazarı ikilisi Billy Steinberg ve Tom Kelly imzası taşıyor. Daha önce Cyndy Lauper, The Pretenders, Madonna, Heart gibi müzik dünyasında sesini duyuran birçok müzisyene şarkı yazmış olan ikili, müzik üretim süreçlerinde yazdıkları şarkıyı sanatçı odaklı yazmadıklarını, şarkının doğası neyi gerektiriyorsa, o şekilde üretim yaptıklarını belirtiyor. “So Emotional” şarkısının üretim sürecinin de bu çerçevede olduğunu söylüyorlar bir röportajlarında. şarkıyı bestelerken ikilinin Prince’e olan hayranlığı etkili oluyor. Steinberg, albümle dinleyiciye ulaşan “ So Emotional” versiyonunun kendi demolarındakinden oldukça farklı olduğunu belirtiyor. Besteci, kendi demolarındaki versiyonun özellikle nakarat bölümünün Prince etkileri taşıdığını, albümün yapımcısı Narada Michael Walden’ın üzerinde değişiklikler yaptığı versiyonun ise bambaşka bir tatta olduğunun altını çiziyor.

40 dakikada bestelenen bir şarkı

Albümün altıncı şarkısı “ Where Do Broken Hearts Go”, Broadway sanatçısı Frank Wildhorn ve 60’ların R&B müzisyeni Chuck Jackson tarafından besteleniyor. Wildhorn, Houston’ın Teddy Pendergrass ile söylediği “Hold Me” düetini ilk duyduğundan beri Houston için bir şarkı yazmak istediğini söylüyor. Ve aradan dört yıl geçtikten sonra Jackson, Wildhorn’u arayıp albümün altıncı şarkısı olacak “Where Do Broken Hearts Go ” nun adını söylüyor. Wildhorn gerisinin çorap söküğü gibi ilerlediğini belirtiyor. İkili piyano başına geçiyor ve şarkıyı yaklaşık 40 dakika içerisinde besteliyor.

Listelere hükmeden albüm

Whitney Houston’ın ismini müzik tarihine sağlam bir şekilde kazıyan albüm, listelerde zirveye çıkmayı başarmış tam dört single barındırıyordu. Yayınlandığı dönem için bir rekor olan bu istatistiği geride bırakansa, yaklaşık üç ay sonra yayınlanan Michael Jackson klasiği Bad oluyor.

Mükemmeliyetçi Michael Messer

Albümün prodüksiyonunda çalışan Michael Messer ve arkadaşı Will Jennings tarafından bestelenen “Didn’t We Almost Have It All” , albümün bestelenme süreci en uzun olan şarkısı. Jennings, yapımcı Messer’ın sürekli meşgul olması ya da ilgilenmesi gereken başka işlerinin olması sebebiyle bestenin yazım sürecinin bir buçuk yıl kadar sürdüğünü, bunda Messer’ın mükemmel bir işe imza atmak hevesinin olduğunu da belirtiyor.