Pera Film’den Birlikte Güçlü filmler

Pera Film bu kez, geçtiğimiz günlerde geride bıraktığımız 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla, #SusmaBitsin iş birliğiyle hazırladığı Birlikte Güçlü programıyla karşımızda. Programda birlikte mücadele etmenin, kadın+ların birbirleriyle kurduğu bağların getirdiği kazanımların, arkadaşlığın, birlikte yürümenin ve dayanışmanın önemine odaklanan beş film yer alıyor.

Bir grup kadın sinemacının setlerdeki cinsel taciz ve ayrımcılıkla mücadele etmek üzere kurduğu #SusmaBitsin platformu iş birliğiyle hazırlanan Birlikte Güçlü programı; geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden, bugüne dek birçok film festivali ve kültür sanat kurumunda görev almış sinema emekçisi Nihan Katipoğlu anısına gerçekleştiriliyor. İlhamını arkadaşlıktan seçilmiş aileye uzanan birlikteliklerden ve yan yana geldikçe büyüyen mücadelelerden alan Birlikte Güçlü, dünyanın her yanında hakları için mücadele eden ve bir araya gelen kadınlara ithafla izleyiciyle buluşuyor.

Seçkide Kitty Green’in sonu #MeToo hareketine çıkan bir tacizin içyüzünü odağına alan ilk uzun metrajı The Assistant, istenmeyen gebeliğini sonlandırmaya çalışan bir genç kızın kürtajın yasal olduğu topraklara yolculuğuna ortak eden Eliza Hittman filmi Never Rarely Sometimes Always, Céline Sciamma’nın Paris banliyölerinde yaşayan bir grup Siyah lise öğrencisinin hayatına yakından baktığı Bande de filles, kadınların oy kullanma hakkının reddedildiği 1971 İsviçresi’nde geçen Die göttliche Ordnung ve Marleen Gorris’in “feminist bir peri masalı” olarak nitelendirilen kült filmi Antonia yer alıyor.

Birlikte Güçlü programındaki filmler, 8 Nisan’a kadar Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz izlenebilir.