Pera Palas’ta Gece Yarısı ile İstanbul’un caz ve sürgün yılları

Kulüp’ün yakaladığı hatırı sayılır popülaritenin ardından Netflix kataloğuna yerli bir dönem projesi daha ekleniyor. Yazarı Charles King’in betimlemesiyle “İstanbul’un caz ve sürgün dönemini” keşfe çıkan aynı isimli kitaptan uyarlanan; köklü tarihi boyunca Agatha Christie, Ernest Hemingway, Lev Troçki gibilerini konuk etmiş meşhur oteli merkezine yerleştiren Pera Palas’ta Gece Yarısı için geri sayım başladı. 3 Mart’ta erişime açılacak diziden yayımlanan ilk fragman ve görseller hemen aşağıda.

Yönetmenliğini -aynı zamanda yaratıcı konumundaki- Emre Şahin’in Nisan Dağ ile birlikte üstlendiği sekiz bölümlük dizinin senaryosu Elif Usman’ın elinden çıkmış. Otel hakkında yazı yazmak üzere görevlendirilen genç gazeteci Esra’yı takip edecek; 411 numaralı odanın 1919 yılına açılan bir kapı olduğunu yanlışlıkla keşfetmesinin ardından yaşadıklarını izleyeceğiz. Siyasi bir komplonun ortasına düşen Esra, kurnaz otel müdürü Ahmet ile birlikte tarihin akışını ve geleceğini korumak zorunda kalacak. Ne var ki İstanbul’un en çılgın kulübünün sahibi, gizemli Halit ile tanışır tanışmaz 1919 İstanbul’unda hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığının da farkına varacak.

Başrollerini Hazal Kaya’nın (Esra) yanı sıra Tansu Biçer (Ahmet), Selahattin Paşalı (Halit), Engin Hepileri (Reşat) ve Yasemin Szawloski’nin (Sonya) paylaştığı Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın oyuncu kadrosunda aynı zamanda James Chalmers (George), Ahmet Varlı (Dimitri), Nergis Öztürk (Eleni), Murat Kılıç (Osman), Osman Albayrak (Naim Efendi) ve Ergun Metin (Fahrettin) yer alıyor.

Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın çekimleri esnasında yönetmen Nisan Dağ ile son filmi Bir Nefes Daha üzerine bir sohbet gerçekleştirmiştik. Yiğit Atılgan’ın “Bir ilham, umut ve güç kaynağı olarak rap müzik” başlıklı röportajına Bant Mag. No: 75’ten ulaşılabilir.