Peter David ve Yıldıray Çınar, eski bir dostla buluşuyor: Joe Fixit / Gri Hulk

Stan Lee ve Jack Kirby, bundan 60 yıl önce Hulk karakterini yarattıklarında kendisini gri renkli bir kahraman olarak tasarlamışlardı. Anlatılanlara göre, Hulk’ın yeşil olmasının ardında bir baskı hatası yatıyor. Karakterlerinin orijin hikâyelerine referanslar vererek alternatif kurgular ve olay örgüleri tasarlamayı alışkanlık edinen Marvel, Gri Hulk’a karşı da kayıtsız kalmadı.

1980’lerde yayımlanan The Incredible Hulk çizgi romanlarında, efsanevi yazar Peter David tarafından yeniden yorumlanan Gri Hulk, Bruce Banner’ın zihninden farklı karakterler olarak çıkan çeşitlemelerden biri. Peter David, bu karakteri Las Vegas’ta yaşayan bir gangster / bodyguard olarak kurguladı ve kendisine Joe Fixit mahlasını verdi. Hulk ebatlarına uygun bir takım elbise, fötr şapka ve ayakkabılarla birlikte.

Joe Fixit, 2023’te çizgi roman sayfalarına yeni maceralarla geri dönecek. Karakterin yaratıcısı Peter David’in yazdığı hikâyeleri resimleyen ise bugüne dek Uncanny X-Men, Planet Hulk, The Marvels, Friendly Neighborhood Spider-Man ve nice Marvel serisi için çizimler yapan Yıldıray Çınar

Yıllar içinde fan favorisine evrilen Joe Fixit, yeni mini seride Peter David’in orijinal anlatısıyla aynı zaman çizelgesinde karşımıza çıkacak. Karakteri tasarladığı zamanı “alışılmış Hulk formülünü baştan yaratma girişimi” olduğunu söylüyor David. Normalde Bruce Banner her şey kontrolü altındayken ansızın Hulk’ın ortaya çıkmasından endişe duyarken, Joe Fixit için durum tam tersi; Bruce’un ortaya çıkıp her şeyi berbat etmesinden çekiniyor. Yıldıray Çınar’la birlikte yeniden Joe Fixit’i diriltmeleri konusunda duyduğu heyecanı “Marvel’ın eski dostumu yeniden ziyaret etme şansı vermesinden dolayı çok sevinçliyim.” sözleriyle dile getiriyor.

Serinin önümüzdeki yıl ne zaman yayına başlayacağı ve kaç bölümden oluşacağı henüz açıklanmamış. Paylaşılan tek görsel de Joe Fixit #1 için Cully Hamner tarafından hazırlanan kapak çizimi. Hemen aşağıda görülebilir.