Şimdi de çocuk kitabı olarak Petite Maman

Portrait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire ile sinema sanatının en büyüleyici aşk öykülerinden birini önümüze getiren Céline Sciamma, bir sonraki adımı merakla beklenirken arayı çok açmamış ve Petite Maman isimli son filmini sessiz sedasız çekip 71. Berlin Film Festivali’ne yetiştirmişti. Geçen zamanda BAFTA ve Bağımsız Ruh Ödülleri başta çeşitli ödül gruplarının radarına girmeyi başaran yapım, Bant Mag.’ın da 2021’in en iyi 75 filmi listesine 6. sıradan giriş yapmıştı.

Kayıp, keder, veda, yas gibi mefhumlara yakından bakan Petite Maman; hayata dair büyük, yetişkinlerin bile cevap bulmakta zorlandığı sorulara, sekiz yaşındaki Nelly’nin ve annesiyle aynı ismi taşıyan, tuhaf biçimde tanıdık yeni arkadaşının gözünden cevap arıyor. Filmde Sciamma, çocuklarla kurduğu duygudaşlığın yanı sıra onlara büyük bir saygı da beslediğini her an hissettiriyor; yalın ve olağan gözükenden bir kez daha etkileyici sinematik anlar yaratıyor.

Petite Maman her ne kadar Türkiye’de geçtiğimiz yaz vizyona girmiş, birkaç ay önce de MUBI Türkiye kataloğuna giriş yapmış olsa da ABD sinemalarındaki gösterimlerine 22 Nisan 2022 itibariyle başladı. Dolayısıyla okyanusun öte tarafındaki seyirciler ve sinema yazarlarından filme dair yoğun bir ilgi ve sevgi fırtınası var şu günlerde. Petite Maman’ın dağıtımını üstlenen NEON, filmin tanıtım süreci kapsamında oldukça tatlı bir adım attı ve senaryodan ilham alınmış, bol illüstrasyonlu bir çocuk kitabının basıldığını açıkladı. Her yaştan insana hitap edebileceği de belirtilmiş.

32 sayfalık kitabın satışa çıkıp çıkmayacağı henüz bilinmese de NEON’un sosyal medya hesaplarından başlattığı yarışmaya katılarak bir nüshasını kazanmak mümkün. Tek yapmanız gereken ise -filmin baş karakterleri Nelly ve Marion gibi- sekiz yaşında çekilmiş bir fotoğrafınızı paylaşmak.

Bant Mag. No:76’dan Céline Sciamma ile film üzerine sohbetimizi tek tıkla okuyabileceğinizi hatırlatalım. Röportaja Sadi Güran imzalı bir illüstrasyon eşlik ediyor.