Phoebe Buffay’in müzikal dehasını kanıtlayan beş “Friends” sahnesi

Friends dizisinde canlandırdığı Phoebe Buffay karakteriyle hayatımıza giren Lisa Kudrow’un bugün doğum günü. Kudrow’un doğum günü şerefine Phoebe’nin müzikal yeteneğini (!) kanıtladığı beş sahneyi hatırlıyoruz.

Yazı: Zeynep Naz İnansal – İllüstrasyon: Barış Şehri

Chandler ve Monica, düğünleri için son hazırlıkları yaparken Ross’un da onlara bir sürpriz hazırladığını fark ediyorlar. Chandler’ın İskoç kökenlerini öğrenen Ross, düğünde Kool and the Gang’den “Celebration”ı gaydayla çalmaya karar veriyor. Bu sahnede de, gayda performansının düğüne layık olduğunu kanıtlamaya çalışan Ross’u izliyoruz. Herkes tarafından veto edilen performansı bir tek Phoebe destekliyor ve arkadaşının şarkısına gayda sesleri çıkararak eşlik ediyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Gk7nHi2rUq4

Phoebe’nin bu bölümdeki sevgilisi, hepimiz gibi onun müzikal yeteneğinden ve ilginç şarkı sözlerinden çok etkileniyor ve onu çocuklara şarkı söylemeye davet ediyor. Ancak Phoebe’nin şarkı sözleri her yaştan insana fazla dürüst geliyor. O yaş grubuna daha uygun konular seçmesi konusunda uyarılan Phoebe, konuları değiştirse de dürüstlük seviyesini değiştiremiyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=iWfZltizH14

Friends seven herkesin ezbere bildiği “Smelly Cat” şarkısı, sonunda bir yapımcının da dikkatini çekince, Phoebe’ye şarkıya klip çekmeyi teklif ediyor. Klipte Phoebe mükemmel gözükse de duyduğumuz ses, başkasına ait. Herkes bunu fark edip ne yapacağını bilemezken Phoebe, sesinin ne kadar iyi çıktığına çok seviniyor ve yeteneğinden bir kez daha emin oluyor.

 

Arkadaşlarına Noel hediyesi olarak bir şarkı yazmaya karar veren Phoebe, tüm bölümü isimlere uyak arayarak geçiriyor. Monica’ya Hanuka, Joey’e kar, Ross’a da Noel Baba gibi uyaklar düşerken Rachel ve Chandler’ın adına da Phoebe’nin çıkardığı garip bir ses düşüyor. Olsun, mühim olan düşünmek.

Bu sahnede en son bestesi “Shower Song”u Rachel’la paylaşan Phoebe’yi izliyoruz. Tüm duş macerasını detaylıca anlatan bu meta şarkı, Rachel’ın patronu tarafından bölünüyor. Artık kafede profesyonel bir müzisyen çalıştırılacağı için Phoebe’yi kovma görevi Rachel’a kalıyor. Bir kez daha büyük bir sanatçının kendi zamanında anlaşılmadığını görüyoruz.