Photobook Festival, 3. kez İstanbul’da

İstanbul Photobook Festival, çağdaş fotoğraf çalışmalarının dolaşımını artırmayı, fotoğraf kitabı üretimini teşvik etmeyi ve Türkiye’de iş üreten genç sanatçılara görünürlük sağlamayı amaçlıyor. Fotoğraf kitabı alanında çalışan yayınevlerini, bağımsız oluşumları, kendi yayınlayanları, fotoğrafçıları, fotoğraf kitabı editörlerini ve tasarımcılarını bir araya getirecek etkinlik, 4-6 Mayıs’ta 3. kez İstanbul’da ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Yerleşkesi’nde gerçekleşecek programı dolu dolu görünmekte. Uluslararası fotoğraf kitabı sergilerinin yanı sıra fotoğraf kitabı atölyeleri, seminerler, konuşmalar ve fotoğraf kitabı değerlendirmeleri izlenebilecek.

Istanbul Photobook Festival kapsamında her sene olduğu gibi bu sene de FUAM Maket Kitap Ödülü verilecek. Bu seneki jüri, İngiliz küratör ve sanatçı David Campany, Japon fotoğrafçı ve el yapımı fotoğraf kitapları uzmanı Kazuma Obara, Atina’da bağımsız yayıncılık ve sergiler üzerine odaklanan mekân VOID’un kurucularından Myrto Steirou, İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali’nin ve FUAM’ın direktörü, sanatçı ve akademisyen Yusuf Murat Şen ve MAS Matbaa yöneticisi ve MASA Yayınevinin kurucusu Ufuk Şahin’den oluşuyor.

IPF #3 Poster

İstanbul Photobook Festival’da kitaplarıyla karşılaşacağınız yayınevleri ve bağımsız yayıncılar şöyle:

Akina Books, Anna Chiara Moggia, Aralık, Bandrolsüz, Dog Food, Espas Kitap, Failbooks, Filbooks, Gözaltı Fanzin, Heyt Be! Fanzin, Ka Fotoğraf, Karton Kitap, KODA Kolektif, Lia Nalbantidou, MASA Yayınları, Nordunk Yayınevi, Orta Format, VOID, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü, Kocaeli Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, KABK, Hollanda Kraliyet Sanat Akademisi Fotoğraf Bölümü, Kadir Has Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü, Sabancı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, YTÜFOK, İTÜFK, UFAT.

İstanbul Photobook Festival boyunca izleyebileceğiniz sergiler ise aşağıdaki gibi:

*Versus Art Project’te 29 Mart’ta açılmış olan Yusuf Murat Şen’in Fading Away Sergisi.

*Poşe’de 07 Nisan’da açılmış olan Ali Taptık’ın “Beyaz Yalanlar” Sergisi.

*Mixer’de 19 Nisan’da açılmış olan ve M. Cevahir Akbaş, Bengisu Bayrak, Giorgio Caione, Sinem Dişli, Volkan Kızıltunç, Komet, Aslı Narin, Yusuf Murat Şen, N. Toros Mutlu & Umut Altıntaş ve Serkan Taycan’ın kitaplarıyla katıldığı “Printed 18” Sanatçı Kitapları Sergisi.

*Daire Sanat’ta 27 Nisan’da açılacak ve Aylin Güngör, Cemil Batur Gökçeer, Coşkun Aşar, Ege Kanar, Erdem Varol, Erhan Can Akbulut, İbrahim Karakütük, N. Toros Mutlu, Valentina Abenavoli, Yusuf Murat Şen, Yusuf Sevinçli ve Yusuke Takagi’inin işleriyle yer alacağı “Son Baskı” sergisi.

*NOKS Bağımsız Sanat Alanı’nda 04 Mayıs’ta açılacak olan David Campany’nin “Rich and Strange” Sergisi.

*MSGSÜ Tophane-i Amire KSM Tek Kubbe Salonu’nda 05 Mayıs’ta açılacak olan ve Can Tanrıseven, Cansu Yıldıran, Çağla Köseoğulları, Dilara Arısoy, Dinçer Dökümcü, Ekin Kano, Ekin Küçük, Erdem Varol, Haydar Taştan, Okan Pulat, Saadet Çömlekçioğlu, Sevinj Yusifova, Tuğçe Ayerdoğan, Verda Sigura, Yiğit Tanel Kaçar, Zeynep Beler’in işlerinin yeraldığı “FAİL Books 16 Photozines” Sergisi; Burak Dikilitaş, Ekin İdiman, Metehan Özcan, N. Toros Mutlu, Tansel Özalp, Tuncay Dersinlioğlu ve Umut Altıntaş’ın işleriyle yeraldığı “Aralık III”, Sergisi; Dylan Hausthor & Paul Guilmoth, Antoine d’Agata ve Klavdij Sluban’ın işleriyle yeraldığı “Hunger I” Sergisi; Theo Elias, Romy Alizée, Bérangère Fromont ve Chris Shaw’un işleriyle yeraldığı “Hunger II” Sergisi; FUAM Maket Kitap Atölyeleri Kitapları”, “FUAM Maket Kitap Ödülü 2018 Finalist Kitapları” ve “Dünyadan Fotoğraf Kitapları” Sergileri.

*FAİL Books’ta 05 Mayıs’ta açılacak olan “FAİL Books Maketten Kitaba” sergisi ve “Zeynep Beler – Emin Yu” ortak kitap sergisi.

Festivalin sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.