Everything Everywhere All at Once, Pinocchio ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde vizyon yolculuğu sonrası adım adım Oscar’a yürüyen Daniels filmi Everything Everywhere All at Once, Robert Zemeckis ve Tom Hanks kariyerlerinin yeni kesişim kümesi olan canlı aksiyon Pinocchio, CD Projekt RED oyunu Cyberpunk 2077’ın merakla beklenen anime dizi uyarlaması Cyberpunk: Edgerunners ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Everything Everywhere All at Once
(Netflix, 9 Eylül)

Nedir: Yıllar önce Çin’den Amerika’ya göçüp yeni bir hayata başlayan Evelyn, yaşayabileceği alternatif hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfedip, tek başına tüm evrenleri kurtarması gerektiğini öğrenirse… Eleştirmenlere göre “çılgın fikirlerin bir torbaya konup karıştırıldığı”, aksiyon ve enerji dozu yüksek bu macera; vizyona girdiği ilkbahardan bu yana seyirci favorisine dönüştü, gişe rekorları kırarken yaklaşan ödül sezonunun en güçlü yarışçılarından biri olacağına dair sinyalleri verdi.

Neye benzer: Çoklu evren konseptini ele alış biçimi nedeniyle “Marvel filmlerini cebinden çıkarır.” yorumları yapılmakta.

Kimler var: Yaş ayrımcılığı bitmek bilmeyen, ırk temsilinde bir türlü sınıfı geçemeyen Hollywood’a inat, bu kez dünyayı -performansı övgülere boğulan- Michelle Yeoh kurtarmaya niyetli. Üstelik ilk Oscar adaylığını kapmaya pek yakın.

Pinocchio
(Disney+, 8 Eylül)

Nedir: Disney’in klasik animasyonları peşi sıra canlı aksiyon filmlerle ekrana taşıma furyasında sıradaki durağımız Pinocchio. Gerçek bir çocuk olmak için heyecan verici bir dizi maceraya atılan tahta kuklamızın öyküsü için İtalyan yazar Carlo Collodi’nin 1883 tarihli klasik çocuk kitabı The Adventures of Pinocchio kaynak kabul edilmiş. Onu yaratıp oğlu olarak kabul eden Geppetto Usta, hem rehberi hem de “vicdanı” olan Jiminy Cricket ile Mavi Peri de yerli yerinde üstelik. Birçok Disney içeriğinin ilk kez yayımlanacağı 8 Eylül’de, Disney+ Day’de yayında.

Neye benzer: CGI olarak karşımıza çıkacak baş karakterin tasarımıyla bile 1940 yapımı animasyon klasiği, iki Oscarlı Pinocchio’nun referans alındığını söylemek mümkün.

Kimler var: Deneyimli sinemacı Robert Zemeckis yönetmen koltuğuna geçiyor ve Forrest Gump, Cast Away gibi kariyerinin simge yapımlarında çalıştığı Tom Hanks ile güçleri yeniden birleştiriyor. Benjamin Evan Ainsworth, Cynthia Erivo, Joseph Gordon-Levitt, Lorraine Bracco ve Keegan-Michael Key ise kadrodaki diğer isimlerden.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Cyberpunk: Edgerunners (Netflix, 13 Eylül)

League of Legends evreninde geçen Arcane’in ardından, gaming dünyasına temas edecek bir başka iddialı uyarlama daha. CD Projekt RED’in geçtiğimiz yıllarda yayımladığı Cyberpunk 2077 oyununda olduğu gibi, teknoloji ve vücut değiştirmenin takıntı hâline geldiği gelecekteki bir şehirde, Night City’de hayatta kalmaya çalışan bir sokak çocuğu baş karakterimiz. Her şeyini kaybetme tehdidiyle karşı karşıyayken, yolsuzlukla ve sibernetik implantlarla dolu bu distopyada, bir edgerunner, yani siberpunk olarak da bilinen kanun kaçağı bir paralı asker olma niyetinde.

Anadolu Leoparı (BluTV)

Emre Kayiş’in ilk uzun metrajında, memleketin dört bir yanını ele geçiren özelleştirme sürecinden nasibini almak üzere olan Ankara Hayvanat Bahçesi’nin müdürü Fikret odak noktamız. Yetkililer bu alanı Arap yatırımcılara satıp bir eğlence parkına dönüştürmek niyetindeler fakat bir kafeste tutulan Anadolu leoparının varlığı, sürecin önündeki en büyük engel. Diğer taraftan 22 yıldır bu görevi üstlenen ve bahçenin akıbeti nedeniyle derin bir kederle boğuşan Fikret’in, satış konusunda pek istekli olduğu da söylenemez. Toronto Uluslararası Film Festivali’nden FIPRESCI Ödülü’yle dönen yapım, yurt içindeki birçok festivalde de ödüle uzanmıştı.

Arthur Rambo (Vizyon, 9 Eylül)

Kimdir Karim D.? Genç ve başarılı bir yazar mı yoksa nefret dolu sosyal medya gönderilerinin arkasındaki isim Arthur Rambo mu? 2008’de Entre les murs / Sınıf ile Altın Palmiye kazanan Laurent Cantet, o filmde henüz bir çocuk olan Rabah Nait Oufella’yı bu kez başrole yerleştirmiş. Karakteri, şu cümlelerle betimliyor kendisini: “Kendimi sosyal bir yeraltı dünyasından yükselterek, Parisli sivri bir yazar olarak görünür bir konumuna getirdim. Bir roman yayımladım ama aynı zamanda 140 karakterlik metinlerle sosyal medyada yazıyorum. Bunu yaptığımda da hedefimi gözünden vuruyorum. İşte bu yüzden hepsi beni silmek istiyor!”

74. Emmy Ödülleri (NBC, 12 Eylül)

Dizi sağanağı yaşadığımız bir zaman diliminin ardından, Hollywood’un en prestijli televizyon ödülü Emmyler için dönüş zamanı. Succession‘ın 25 adaylıkla başı çektiği listede onu 20 adaylıkla Ted Lasso ve The White Lotus, 17 adaylıkla Hacks ve Only Murders In The Building, 16 adaylıkla Euphoria takip ediyor. Bakalım kimler ödüle uzanacak? Sunuculuğunu Saturday Night Live yıldızı Kenan Thompson’ın yapacağı tören öncesi teknik kategorilerdeki kazananları incelemek için buraya, tüm adayları anımsamak için ise buraya tıklamak yeterli.

Obi-Wan Kenobi: A Jedi’s Return (Disney+, 8 Eylül)

Uzun yıllardır beklenen Obi-Wan Kenobi dizisinin yayımlanması sonrası, Anakin Skywalker ve Obi-Wan Kenobi’nin yanı sıra, kendileriyle özdeşleşen karakterleri tekrar canlandıran Hayden Christensen ile Ewan McGregor’ın ekranlara dönüşünü bir belgesel ile kutluyoruz. Yönetmen Deborah Chow liderliğinde, hem sevilen Star Wars karakterlerinin yeniden hayat bulmasına hem de yeni kahramanlar ve kötülerin yaratım sürecine ortak oluyoruz. Star Wars hayranlarına, Lucasfilm ekibine bağlanıp Light & Magic belgeseli vesilesiyle yaptığımız röportajı da önerebiliriz. 

Cobra Kai – 5. sezon (Netflix, 9 Eylül)

Karate Kid’in devamı niteliğindeki sevilen dizi Cobra Kai, “Valley ruhu için verilen mücadele sona ermiş olabilir. Ancak asıl savaş daha yeni başlıyor.” diyor bu kez. All Valley Turnuvası’nın şoke edici sonuçlarının ardından Sensei Terry Silver, Cobra Kai imparatorluğunu büyütüyor ve “Merhamet Yok” felsefesini şehirdeki tek karate tarzı hâline getirmeye çalışıyor. Kreese parmaklıklar ardındayken Johnny Lawrence verdiği zararı düzeltmek için karateyi bırakıyor, öte yandan Daniel LaRusso ise yardım istemek için eski bir arkadaşını ulaşmak durumunda kalıyor. Bakalım bu sezon da şeytanın bacağını kırıp, başat dallarda Emmy adaylığı kapabilecekler mi?

* The Handmaid’s Tale – 5. sezon (Hulu, 14 Eylül)

* Atlanta – 4. sezon (FX, 15 Eylül)

* The Good Fight – 6. sezon (beIN CONNECT, 9 Eylül)

* Orphan: First Kill (Vizyon, 9 Eylül)

* Bisang seoneon / Emergency Declaration (Vizyon, 9 Eylül)

* Forsvinningen på Lørenskog / The Lørenskog Disappearance (Netflix, 14 Eylül)

* Where the Crawdads Sing (Vizyon, 9 Eylül)

* Central Park – 3. sezon (Apple TV+, 9 Eylül)

* Cars on the Road (Disney+, 8 Eylül)

* Flight / Risk (Amazon Prime, 9 Eylül)

Last Night in Soho
Hâlâ izlemediyseniz

* Last Night in Soho (beIN CONNECT, 15 Eylül)

* In The Mood For Love (BluTV)

* Yaramaz Çocuklar (MUBI, 10 Eylül)

* In einem Jahr mit 13 Monden (MUBI, 12 Eylül)