Pitchfork’tan eski ve yeni dönem Türk müziği incelemesi

15 yıldır New York’ta yaşayan fotoğraf sanatçısı Ebru Yıldız tarafından psikedelik Türk müziği geçmişi ve yeni dönem müzik sahnesini ​ele alan özel dosyada, bizim de yakından takip ettiğimiz ve sevdiğimiz birçok isim yerini aldı.

1990’larda Türkiye’de büyümüş bir çocuk olan fotoğraf sanatçısı Ebru Yıldız, 2000’li yıllarda gittiği New York’ta müzik fotoğrafçılığı yapmaya başlıyor. Zamanla tanıştığı birçok yabancı müzisyenin kendisine Türk müziğinin geçmişi ve şu anki durumu ile ilgili sorduğu sorular karşısında aslında bilmediği detaylar olduğunu da farkeden fotoğrafçı, İstanbul’un yolunu tutuyor. Türk müzik tarihinin en önemli iki ismi Erkin Koray ve Selda Bağcan başta olmak üzere, geçtiğimiz uzun yıllar içinde evrilen ve günümüzde de adından söz ettirmeyi başaran birçok müzisyen fotoğrafçı Ebru Yıldız tarafından Pitchfork için hazırlanan özel bir dosyada incelendi.

New Traditions and Old Ways: A Visual Guide to Turkey’s Thriving DIY Scene ismiyle Pitchfork’un sitesinde yayınlanan dosyada Replikas, BabaZula, Moğollar, Ayyuka, Pitohui, TSU!, Gaye Su Akyol, Bubituzak, Kim Ki O, Kirika, Balina, d2gg, Fakap, İnsanlar, Reverie Falls on All, Hayvanlar Alemi gibi gruplar Ebru Yıldız’ın etkileyici kadrajıyla yerini almış. Ayrıca İstanbul’dan da çeşitli fotoğrafların yer aldığı dosyada, sanatçıların şarkılarından oluşan bir de playlist yerini alıyor.