Pixar filmi Elemental‘a doğru bir adım daha

Yazı: Deniz Özöztürk

Yeni Pixar animasyonu Elemental, elementlerin eğlenceli etkileşimlerini gösteren fragmanıyla çoktan 2023’ün beklenen filmleri listesine girmişti. Pixar bu kez iki yeni Elemental görseliyle filmi hatırlatmak niyetinde. 

Disney+ kataloğuna eklenmeden önce 16 Haziran 2023’te vizyona girecek Elemental‘ın sinopsisi şöyle: Ateş, su, hava ve toprak sakinlerinin yaşadığı bir şehirde Ember (ateş) ve Wade (su) arasında beklenmedik bir sevgi alevlenir. Başta uyumsuz gibi gözüken bu çift, bir maceraya çıkar ve ardından suların durulmasıyla aslında birbirlerine ne kadar çok bezediklerini fark ederler. Kulağa “zıt kutuplar birbirini çeker” diyen sıradan bir aşk hikâyesi gibi gelebilir fakat Elemental‘ın anlatmak istediği bundan çok daha fazlası…

Kore’den ABD’ye göç etmiş bir ailede büyüyen yönetmen Peter Sohn, Collider’a verdiği röportajda Elemental için geçirdiği hazırlık sürecinde; New York’ta toplanan farklı kültürlerden, metropolde geçen çocukluğundan ve ailesinden ilham aldığını belirtiyor ve ekliyor: “Umarım izleyiciler, karakterlerin elementler dünyasında yaşadıklarından keyif alırlar. Filmde üzerinde en çok durduğumuz konu Ember ve Wade’in tanışması ve şehirde nasıl bir yolculuk yaptıkları, bunun Ember’ın kimliğini nasıl etkilediği… Fakat film, aileler ve bu ailelerin ne kadar farklı olabileceğini de gösterecek. Elemental ile kültür farklılıklarından gelen malzemeleri bir araya getirmeye çalıştım. Umarım insanlar da filmi izlerken bu bağlantıları görebilir.”

Filmin senaryosu How I Met Your Mother‘ın yazar ekibinden Brenda Hsueh tarafından kaleme alınmış. Filmin seslendirme kadrosunda ise; ateş adasında yaşayan ve hiçbir yere ait hissetmemiş Ember Lumen karakteriyle Leah Lewis, olayları akışına bırakan Wade Ripple karakteriyle Jurrassic World: Dominion’dan tanıdığımız Mamoudou Athie yer alıyor. Elemental, Athie’nin ilk seslendirme işi aynı zamanda. 

Pixar, Pixar demişken… “Pixar’la büyümek güzel de, Pixar büyürken nasıl birine dönüştü?” sorusundan hareketle Emre Eminoğlu’nun kaleme aldığı dosyayı okumak isteyenleri Bant Mag. No:75’e alabiliriz.