Dünyanın en cesur şeyi: Yardım istemek

Yazı: Deniz Özöztürk

Yılbaşı sezonunda buluşacağımız The Boy, The Mole, The Fox and The Horse kısa animasyonu ile kalpler sımsıcak. 25 Aralık’ta Apple TV+’ta izlemeye açılacak yapımın ilk fragmanı geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Filmde çocuk karakterini Jude Coward Nicoll’un, köstebeği Tom Hollander’ın, tilkiyi Idris Elba’nın, atı ise Gabriel Byrne’ün sesinden dinleyeceğiz. İşte The Boy, The Mole, The Fox and The Horse’a ilk bakış…  

İngiliz yazar ve illüstratör Charlie Mackesy’nin üç yıl önce yayımlanmış aynı adlı kitabından uyarlanan film; beklenmedik bir dostluğu anlatmakta. Hayvanlardan oluşan bir arkadaş grubu, bir çocuğa evini bulmasında yardım ederken, bir yandan da cesaret ve kırılganlık gibi kavramları sorguluyor. Yardım istemenin bir cesaret işi olduğunu vurgulanıyor. Öyle ki at, kendisine “Bugüne dek söylediğin en cesur şey neydi?” diye soran çocuğa, “‘Yardım et.’ Yardım istemek, vazgeçmek değildir. Vazgeçmeyi reddetmektir.” yanıtını veriyor.

Yönetmen Peter Baynton Animation Magazine’e yaptığı açıklamada, yapımı olabildiğince geleneksel tekniklerle sürdürmeye çalıştıklarından bahsediyor. Bunun nedenini The Boy, The Mole, The Fox and The Horse’un, Mackesy’nin kitabındaki mürekkep ve sulu boya illüstrasyonlarını anımsatmasını istemeleri olduğunu söylüyor.

Referans videolarından yola çıkarak çoğu elle çizilen 2D animasyonda, olabildiğince az bilgisayar kullanmaya dikkat edilmiş. Filmin yapımcısı Cara Speller’ın dediğine göre üretimi iki yıl süren bu yarım saatlik film için 20 farklı ülkeden, dokuz farklı saat diliminde yaşayan 120 sanatçı çalışmış. 

Film, çizim gibi görünmesinin yanı sıra müzikleriyle de dikkat çekmekte. Emma ve kardeşi Phoebe Waller-Bridge’in yaratıcısı olduğu Fleabag için ürettiği seslerden tanınan Isobel Waller-Bridge’in besteleri; Notting Hill’den Gravity’ye varan geniş bir spektrumda müzik üreten Geoff Alexander şefliğinde, BBC Concert Orkestrası tarafından performe edilmiş.

Filmle birlikte The Boy, The Mole, The Fox and The Horse kitabının; Jon Croker’ın senaryolaştırdığı kısımları, animasyondan kareler ve film müziğinden notaları da içeren yeni bir baskısı yayımlanacak.  

Kısa filmin her alanına dokunan yazar Mackesy’nin izleyenler için bir notu var: “Kendi açımdan başta, izleyenlerin film sırasında daha iyi hissetmelerini ve filmden keyif almalarını ümit ediyorum. Fakat asıl istediğim, filmden sonra insanların farklı -daha iyi, daha umutlu, daha rahatlamış, kendilerine ve başkalarına karşı daha sevgi dolu- hissetmesi.”