Pixar’ın caz temalı filminin müzikleri Trent Reznor - Atticus Ross ikilisine emanet

Nine Inch Nails’in beyni Trent Reznor ve İngiliz besteci -ve bir süredir NIN ile takılan- Atticus Ross’un son yıllardaki film müziği iş birliklerine bir yenisi ekleniyor. 2011’de The Social Network müzikleriyle Oscar kucaklayan ikili, Pixar’ın yeni filmi Soul’un müziklerine imza atacak.

Şimdiye dek Gone Girl, The Girl with the Dragon Tattoo gibi filmlerle birlikte Before The Flood, Vietnam War belgeselleri ve Animal Kingdom, Black Mirror gibi diziler için besteler yapan ikili yine farklı bir format için stüdyoya giriyor. Pixar’ın tanıtımını geçtiğimiz günlerde yaptığı, New York’un caz kulüpleri arasında gezinecek yeni filmin yönetmen koltuğunu da Up ve Inside Out gibi iki Pixar harikasının yaratıcısı olan Pete Docter kapmış. Filmin baş karakteri, bir müzik öğretmeni olan Joe Gardner’ı Jamie Foxx seslendirecek. Tina Fey, Daveed Diggs, Questlove ve Phylicia Rashad da filmde çeşitli karakterlere hayat veriyor.

2020’de vizyona girecek Soul, her ne kadar caz temalı olsa da Reznor – Ross ikilisinden daha atmosferik müzikler duymamız olası. Zira filme orijinal caz parçaları besteleme görevi, The Late Show with Stephen Colbert bestecilerinden Jon Batiste’e verilmiş. Yine de kariyerinde onlarca ihtişamlı zirve görmüş ikilinin, hâlâ farklı şeyler deneme iştahını görmek heyecan verici. Filmden ilk fragman geçtiğimiz günlerde D23 fuarında yayınlandı ama internette henüz resmî bir paylaşım yapılmadı.