Rock & Roll Hall of Fame’in 2020 adaylıkları açıklandı

2020 Rock & Roll Hall of Fame adaylıkları açıklandı. Adaylıklar arasında The Notorious B.I.G, Whitney Houston, Kraftwerk, Soundgarden, Nine inch Nails, MC5, Judas Priest, Motörhead ve Thin Lizzy gibi isimler yer alıyor.

Bir müzisyenin ya da grubun adaylık kazanabilmesi için ilk albümü üzerinden 25 yılın geçmesi gerektiği ödülde, The Notorious B.I.G bu kriteri yerine getirdiği ilk yılında adaylık kazanırken; Kraftwerk altı, MC5 beş, Nine Inch Nails ve Depeche Mode ise üçüncü adaylıklarını aldı.

Bu sene itibariyle aday gösterilebilecek duruma gelen ama gösterilmeyenler arasında ise Weezer, Elliot Smith, geçtiğimiz günlerde yeni albümü Ode to Joy’u yayınlayan Wilco ve riot grrrl efsanesi Sleater Kinney gibi isimler öne çıkıyor.

Son olarak geçen sene aday gösterilip bu sene aday gösterilmeyenler arasında geçtiğimiz eylül ayında Dead Man’s Pop adıyla bir derleme albümü yayınlayan The Replacements, Rage Against the Machine, Kate Bush, The Smiths ve Bad Brains gibi isimler var.

Binden fazla gazeteci, tarihçi, sanatçı ve müzik endüstrisinden ismin belirleyici olacağı oylama sürecine dinleyiciler de rockhall.com adresinden katılabilir.

Aday listesi aşağıda:

Pat Benatar
Dave Matthews Band
Depeche Mode
The Doobie Brothers
Whitney Houston
Judas Priest
Kraftwerk
MC5
Motörhead
Nine Inch Nails
The Notorious B.I.G.
Rufus featuring Chaka Khan
Todd Rundgren
Soundgarden
T.Rex
Thin Lizzy

Yazı: Koray Soylu