“Plastic Man”e Cat Vasko dokunuşu

Warner Bros. ve DC Films’in sıradaki projesi, Plastic Man serisini beyazperdeye taşıyacak. Filmde Plastic Man kadın karakter olarak yeniden kurgulanıyor.

Proje hakkında ilk haberler 2018’de çıkmıştı. Hatta 2021’in merakla beklenen yapımlarından olan Breaking News in Yuba County’nin yazarı Amanda Idoko tarafından senaryosunun da hazırlanmakta olduğu paylaşılmıştı. Ancak aradan geçen süreçte filmin senaryo departmanında bir değişiklik oldu. Idoko’nun hazırladığı taslak artık Cat Vasko’nun ellerinde yeniden şekillenecek. Cat Vasko, henüz prodüksiyonuna başlamış senaryoların yarıştığı The Black List’te geride kalan altı yılda iki senaryosuyla listeye girmişti. 2017 seçkisinde yer alan ve isimsiz bir şekilde yarışma katılan peri masalı senaryosu, şimdilerde çekilmekte. Plastic Man’in bir kadın karakter olarak yorumlanması fikrini de Vasko’ya borçluyuz.

Plastic Man kimdir?

Plastic Man, 1941’de Quality Comics bünyesinde Jack Cole tarafından yaratılmış bir süper kahraman. Yetim Patrick “Eel” O’Brian’ın hikâyesini anlatan seri, kahramanımızın bir soygunda üzerine dökülen tanımsız bir kimyasal madde yüzünden kazandığı inanılmaz esneklik yetisiyle birlikte, bir hırsızdan kanun insanına dönüşümünü konu alıyor. 1956’da Quality Comics’in çöküşünün ardından DC bünyesine geçen seri, mizah ve süper kahraman anlatısının ilk kesişimlerinden biri. Plastic Man bir dönem Justice League üyesi olarak da karşımıza çıkmıştı.

Cat Vasko’dan haberler

Vasko’nun ismini sinema dünyasında duyurduğu peri masalı, Olivia Cooke ve LaKeith Stanfield’in rol alacağı bir Disney+ projesine dönüşüyor. To All the Boys I’ve Loved Before filmiyle tanınan Susan Johnson yönetmen koltuğunda. Detaylar bilinmese de Vasko’nun senaryosunun “sıkıcılık” büyüsüyle lanetlenmiş prensesini kurtarmaya çalışan bir prensi konu ettiği biliniyor. 

Cat Vasko’nun şu sıralar konuşulan bir diğer işi de trapez sanatçısı Lillian Leitzel’in hayatını anlatan Dean Jensen’in Queen of the Air: A True Story of Love and Tragedy at the Circus kitabının film uyarlaması için kaleme aldığı senaryo. Bu projede Lillian Leitzel olarak Margot Robbie’nin kamera karşısına geçeceği söylentileri gündemde.

Yazı: Biçem Kaya