“Pose” final sezonundan duygu yoğunluğu yüksek fragman

Hem kamera önü ve arkasındaki ekibin çeşitliliği, hem temas ettiği meselelerin ehemmiyeti nedeniyle televizyon tarihinde kendine has bir yer edinen; medyadaki trans görünürlüğüne ciddi katkıda bulunup, Emmy ve Peabody gibi önemli ödülleri de boş geçmeyen FX dizisi Pose için veda zamanı. Yedi bölümden oluşacak, üçüncü ve final sezonundan ilk fragman, mendilleri hazırlatacak, acı tatlı bir ayrılığın habercisi adeta.

Fragmanda AIDS salgının pençesindeki kahramanlarımızı, ACT UP hareketinin eylemlerini, tekrar birleşen seçilmiş aileleri ve elbette ihtişamlı balo sahnelerini görmek mümkün. 1987 ve 1990 senesine ışınlayan ilk iki sezonun ardından, bu kez 1994 New York’undayız.

Evangelista üyeleri için çetrefilli günler

Anneliği, partneriyle ilişkisi ve hayattaki yeni rolü olan hemşire yardımcılığı arasında dengeleri sağlamaya çalışan Blanca için, balo salonu artık uzak bir anı gibi adeta. Hastanede çalışan Siyah ve trans bir kadın olarak, onun için işler pek kolay değil belli ki.

Angel ile Papi modellik dünyasında yükselirken; HIV pozitif olan Pray Tell, hastalığın onu canlı canlı yiyeceğini bildiğini, yine de mücadeleden vazgeçmeyeceğini söylüyor. Bu arada acımasız yeni bir hanenin ortaya çıkışı, Evangelista üyelerini miraslarını korumak adına harekete geçiriyor.

Pose her ne kadar anlatısını, neredeyse 30 yıl öncesinde yaşananların etrafında şekillendirse de, altını çizdiği cümleler hâlâ geçerliliğini yitirmiş değil. PrEP’lere veya hastalığa yakalanma riskini düşüren uygun fiyatlı ilaçlara erişim eksikliği, günümüzde bile devam etmekte örneğin. HIV’nin 90’lardaki yıkımı en çok, dizideki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu (Drama) kategorisinde Emmy kazanan, bu ödüle uzanan ilk Siyah açık eşcinsel olarak tarih de yazmış Bill Porter’ın karakteri üzerinden işlenecek gibi.

Sezonun ilk bölümünü, 2 Mayıs’ta izleyebileceğiz.

Yükleniyor...