Quincy Jones’dan streaming servislerini daha da kişiselleştirecek yatırım

Quincy Jones’un duygusal bir yapay zekâ geliştirme çalışmalarını sürdüren Musimap isimli şirkete yatırım yaptığını öğrendik. Şirketin çalışmasının adı “MusiMe”. Amaç, kişinin dinleme alışkanlıklarına dayanarak psiko-duygusal bir analiz yapmak ve ona duygusal bir dinleme profili sunmak.


Uzun süredir müzik teknolojileriyle içli dışlı olan Jones, erken dönemlerinde Spotify, Playground Sessions ve Jammcard gibi uygulamalara da yatırım yapmıştı. Uzun soluklu ve çok yönlü kariyerinde teknoloji alanına da dâhil olmaktan mutlu olduğunu anladığımız Jones, Musimap’in teknolojisinden ayrı bir etkilenmiş. Projenin genel yürütücüsü Patric Zuccheta ile de hisleri karşılıklı, “Onunla çalışmak ve deneyimlerinden, profesyonelliğinden öğrenmek için sabırsızlanıyoruz” diyor.

Yapay zekânın gelişmesi ve Spotify gibi uygulamaların güncellenmesiyle aslında müzik dinleme deneyimimizi kişiselleştirmeye oldukça alıştık. Fakat MusiMe’nin sunacağı hizmet bunun bir tık daha ötesinde olacak diye anlıyoruz. Pek çok müzik dinleme uygulaması içerisinde bulunan ve alışageldiğimiz belirli mod playlistlerinden ziyade daha kişiye ve onun duygu durumuna özgü bir algoritma geliştirdiği söylenen MusiMe, var olan müzik dinleme platformlarından daha farklı bir yerde konumlanacak. Bu haber Spike Jonze’un Her’ünü ve “Play melancholy song” sahnesini akıllara getirdi tabii. MusiMe’nin ne zaman çıkış yapacağı ise henüz belli değil.

Yazı: Naz Başaran