RASTGELE: Serkan Altuniğne’nin en sevdiği çizgi romanlar, çizgi kahramanlar ve karikatür kitapları

Penguen, Uykusuz, Lombak gibi mizah dergilerindeki uzun soluklu çizgi öykü köşelerinin yanı sıra hem ana akım hem bağımsız sinemada senarist olarak birçok filmde parmağı olan Serkan Altuniğne, Karikatürler ve Bobo serilerini de kitaplaştırmıştı. Karikatür dünyasında yaklaşık 20 yıldır üretimlerini sürdüren Altuniğne, RASTGELE köşemiz için favori çizgi kahramanları, çizgi romanları ve karikatür kitaplarını listeledi. Hem Türkiye’nin hem dünyanın çizgi âleminde iz bırakmışlardan oluşan seçkisiyle söz Altuniğne’de…

Calvin and Hobbes: Scientific Progress Goes “Boink”

“Bilimsel Gelişme Gümledi ismiyle Türkçe olarak da yayımlanan, en sevdiğim çizgi seri Calvin ve Hobbes’un en sevdiğim kitabı bu. 15-16 yıl önce ilk elime geçen Calvin and Hobbes kitabı olmasının etkisi büyük tabii!”

Shaun Tan – Arrival

“Her seferinde her bir karesinde yeni bir şey keşfetmemi sağlayarak beni sürekli büyülemeyi başarıyor.”

Emrah Ablak – Tübitak ‘Saklı Düşman’

“En kıskandığım yerli çizer olabilir Emrah Ablak. Çizgisini, anlatım dilini, hikâye örgülerini çok seviyorum.”

Joan Cornella – SOT

“Ruh hastası bir çizer olduğu için çok seviyorum. Bu kitapta topladığı işler kendisinin en sevdiğim işleri olabilir.”

Ersin Karabulut – Çizgili T-Shirt

“Uykusuz‘da yayımlandığı zaman her hafta koşa koşa bayiye gidip Uykusuz alma sebebim bu öyküsüydü. Bazı haftalar yetiştiremediği için yayınlanmıyordu. Mesaj atıp taciz ediyordum ‘Olm niye yetiştiremiyorsun öyküyü? Bunu bize neden yapıyorsun!!!’ diye. Okuduğum en gerilimli Türkiyeli çizgi roman budur bence. (Gerilmemde çizer olmamın etkisi muhtemelen çok büyük!)”

Guy Delisle – Louis a la Plage (Louis Plajda)

“Herkesin Pyongyang‘la tanıdığı Guy Delisle’nin bence en şahane karakteri Louis. Plajda geçen bir gününün anlatıldığı bu balonsuz, sadece çizimden oluşan kitabı bende Emrah Ablak etkisi de yaratıyor. Çok çok seviyorum.”

Matt Groening – The Simpsons

“Anlatmaya gerek yok, biliyorsunuz.”

Albert Uderzo – Asterix

“Yine anlatmaya gerek olmayan bir seri. Bütün maceraları benim için özel ve güzel. Uderzo şu hayatta ‘Neden ben de böyle çizemiyorum lan neden?!’ diye hayıflanacağınız üç beş çizerden biridir. (Üç beş diye de fazla söyledim bir de…)”

İlban Ertem – Puslu Kıtalar Atlası

“Zaten roman hâlini çok sevdiğim Puslu Kıtalar Atlası’nı İlban Abi’den başkası sanırım bu kadar güzel çizgi romana uyarlayamazdı.”

Bülent Arabacıoğlu – En Kahraman Rıdvan

“Yine çocukken Asterix’le beraber en sevdiğim, her macerasında hem gülüp hem bambaşka hayallere dünyalara dalmamı sağlayan muazzam çizgi karakter ve öykü serisi. Sanırım Bülent Arabacıoğlu, Türkiye’den değil de Fransa’dan veya Belçika’dan bir çizer olsaydı şu anda Como Gölü’nde müstakil malikanesinde göle bakarak yeni EKR maceraları çiziyor, sinemaya uyarlanacak olan son maceranın senaryosunu gözden geçiriyor olurdu. Kısmet işte…”