Red Bull Music ile 1990’ların "2019"una ışınlanıyoruz: “Club 2019”

Maslak Oto Sanayi Sitesi’ndeki araba mezarlığının 1990’lı yıllarda dönüştüğü efsanevi gece kulübü 2019’da biriktirilmiş görkemli anılar, o günleri kaçıranlar tarafından bugüne kadar hep bir hayranlık (ve biraz da kıskançlık) içinde dinlendi. Sonradan Maslak Venue’ye dönüştüğünü öğrendiğimiz alanda hayata geçirilmiş kulüp yalnızca iki sezon hizmet verse de şöhreti gazete ve dergilerden meclise kadar taşınmıştı. 2019 günlerini yaşamış herkes buradaki çok yönlü ve renkli eğlencenin, tapınak gibi ziyaret edilen böyle bir kulübün Türkiye’ye bir daha gelmediği konusunda hemfikir görünüyor. Red Bull Music, tam da bundan hareketle, kent gece hayatının bu en sıra dışı hafızalarından birini 19 Nisan’da Volkswagen Arena Tır Girişi’nde düzenleyeceği Club 2019 gecesiyle bir defaya mahsus olarak geri döndürecek. Derrick May, Dimitri, U.F.U.K., Cure-Shot, Mehmet Cavcı gibi isimlerin sahnede olacağı gece, 2019 kulübünün müdavimlerini yeniden birbirine kavuşturmanın yanı sıra o günleri kaçıran yeni nesillerle buluşturmayı da amaçlıyor.


Mehmet Cavcı

2019 ruhu, geleceğin ruhu
2019, Talimhane’de oto tamircilerin sırasında Club 14 (Fourteen), 20 (Twenty) ve 19’i (Nineteen) işletmiş, Türkiye’de 1980’ler ortaları itibariyle kulüp kültürünün yaygınlaşmasının baş aktörlerinden olmuş Ceylan Çaplı ve ortağı Mehmet Cavcı’nın 1993 yazında açtığı yazlık mekândı. 2008’de hayata veda eden Çaplı, 2000’lerin başında verdiği bir röportajda “Sene 2019, dünya bitmiş, 3. Dünya Savaşı olmuş, her şey yok olmuş, kalan insanlar oksijen çadırına geliyorlar.” şeklinde açıklıyor burayı hayal ederken takip ettikleri fütüristik konsepti. Mekânın ismini Özkan Uğur’un koyduğu söylenir. Kapı numaraları vesilesiyle adlandırılan diğer kulüplerinin bir yazlık mekânda buluşmasıyla ismini alan 2019’un gelecek olarak tanımlayarak atıfta bulunduğu yıla da gelmiş bulunuyoruz malum. Ancak bugüne kadar 2019’u andıran bir ortam ne gördük, ne de duyduk.

© RADIO 2019

Avrupa’nın en iyi underground kulübü ilan edildiği için dünyadan kitlelerin akın ettiği 2019’a dair yapılan tasvirler, “geleceğin kulübü” olarak adlandırılan mekânda o döneme sıkışmış bir konseptin ötesinde bugün bile geçerli olan “zamanın ötesinde” bir konsept yaratıldığını gösteriyor: Üst üste yığılmış hurda arabalar, kamyon lastikleri ve tır kamyonu kasalarının arasından girilen, dans ve çok yönlü bir eğlencenin sabahlara kadar sürdüğü bir şölen. Teneke varillerde ateşlerin yandığı, demir kafeslerde dansçıların çıktığı, drag queen’lerin şov yaptığı,  barmenlerin ışıklı baret taktığı, Mad Max filmlerini andıran bir ortamdan bahsediyoruz. Zihinler ve bedenler özgürce ve rahatça partiliyor. Bazı geceler 8.000’i aşkın bilet kesildiğinden bahsediliyor. Elektronik müziğin güncel ve en iyi örnekleri çalınıyor. Radio 2019’un kuruluşu da bu müziklerin peşine düşen kitlelerini kemikleştiren bir girişim olmuş. Yıllardır Radyo Eksen olarak bildiğimiz 96.2 frekansında bir zamanlar Radio 2019 yayındaymış.

Radio 2019 günlerine ışınlayan 3 şarkı:

Mehmet Cavcı, Hürriyet’e verdiği röportajda sanatçılar, beyaz yakalılar, entelektüeller ve esnafı buluşturan “birleştirici” bir müşteri kitlesi yakaladıklarını anlatmış. Geceler, kıyafet kodunun takım elbise giymemek ve kravatla takmamak olduğu 2019’da biter, sabah 8’den 9’dan önce de buradan zor çıkılırmış.

Dergici, gazeteci ve yazar Nora Romi, Ceylan Çaplı’nın ölümünün ardından Radikal’de o günlerini anma niyetiyle kaleme aldığı yazısında 1990’lara 2019 gecelerinin penceresinden şöyle bakmış: “Sadece 1990’ları yaşayan bizler, iyinin ötesinde bir dönemi yakaladığımızı biliriz… Burada, olması gerekenler yoktu. Kibar kibar salınmak, yandan yandan göz süzmek yoktu. Burada kadın kadına ya da erkek erkeğe istediğimiz gibi dans edebilirdik, gökten yıldızları, yerden çiçekleri toplardık dans ederken… Tanışırdık, konuşurduk. Harbi arkadaş olurduk. Utanmazdık. ‘Bana asıldı’ diye yakıştırmazdık. Kimseyi kırmadan üzmeden, rezil olmadan ve etmeden eğlenirdik.”

2019’un kısa soluklu ama olaylı tarihi, mekânın kapanması için mecliste yapılan bir oylamadan içeride eğlenen kalabalığın bir şov zannettiği çevik kuvvet baskınına kadar epey patırtıya yer veriyor. Nitekim 2019’un kurucuları da gördükleri çeşitli baskılar neticesinde mekânı açtıklarının ertesi yılı kapatma kararı almış. İlerleyen günlerde 2019 ruhu farklı mekânlarda yaşatıldıysa da oradan çıkışın bir devrin sonuna işaret ettiği kesin.

İşte yıllardır dinlediğimiz türlü hikâyeleriyle ağzımızı sulandıran 2019, Red Bull Music’in Club 2019 gecesiyle bir defaya mahsus olsa da İstanbul’a geri dönüyor. 19 Nisan’da Volkswagen Arena Tır Girişi’nde 20:19’da start alacak partide 2019’un baştan çıkarıcı ve fütüristik orijinal dekoruyla karşılaşacaksınız. Müzikleri Mehmet Cavcı’nın öncülüğünde, zamanında kulüpte binleri harekete geçirmiş efsaneler yapacak. Derrick May, Dimitri, U.F.U.K. ve Cure-Shot döneme damgasını vurmuş şarkıları seçkileriyle bugüne taşıyacak. Geleceğin kapıları 19 Nisan’da yeniden ve yalnızca bir kereye mahsus olarak 20:19’da açılacak. Biletler buradan temin edilebilir.

Derrick May
Elektronik müziğin yaşayan en önemli figürlerinden, Detroit techno veteranı efsanevi prodüktör Derrick May, Avrupa’da 1980’lerde yaşanan rave patlamasının en önemli sorumlularından biri. Fütüristik müzik yaklaşımıyla ikonlaşmış duygu yüklü setlerini kıtadan kıtaya taşımayı sürdürüyor.

Dimitri
Plak döndürmeye Amsterdam’ı house müzikle buluşturan kült kulüp RoXY’de başlayan Dimitri, 30 yılı aşkın süredir dünyanın dört bir yanındaki mekân ve festivallerde deck’lerin başında dinleyicileri büyülü yolculuklara çıkarıyor ve KMS, Planet E, Hi-Tech Soul üzerinden yayın yapıyor.

Mehmet Cavcı
14, 20, 19, 2019 gibi 1980’ler ve 1990’ların seyrini değiştirmiş kulüplerin ve Radio 2019’un kurucusu Mehmet Cavcı, aynı zamanda Türkiye’yi remiksle de tanıştıran isim. Mehmet Cavcı, Club 2019 sahnesinde İstanbul’a armağan ettiği underground partileri yad edecek.

U.F.U.K.
House müzik aşkının Türkiye’de yayılmasında tesiri büyük olan isimlerden U.F.U.K., bugüne kadar sayısız kulüp ve organizasyonda sahne aldığı gibi 2019’un da aranan DJ’lerindendi.

Cure-Shot
1990’dan beri deck’lerin başında harikalar yaratan ve İstanbul house sahnesinin oluşumunda rol alan Cure-Shot, dönemin underground partilerinin ve 2019 gecelerinin kahramanlarındandı.