Red Bull Music sunar: Yüksek kalite ve haz dozunu garanti eden Jeremy Underground İstanbul’da

Fotoğraf: Sarah Bastin / Red Bull Content Pool

Fransız DJ Jeremy Underground, günümüzün zevk sahibi house selector’larından biri. Red Bull Music ve MiniMüzikhol iş birliğiyle 19 Ocak Cumartesi gecesi yüksek kalite ve haz dozunu garanti eden setlerinden birini çalmak üzere ilk kez İstanbul’da olacak. MiniMüzikhol’deki gecenin açılışı ise Ahu ve Enes Gül’den.

11 yaşında başlayan house tutkusu
Jeremy Fichon olarak Paris’te dünyaya gelen Jeremy Underground, house müziğe 1997’de, henüz 11 yaşındayken tutulmuş. Yol göstericisi olarak cumartesi akşamları Radio Nova’da program yapan, Paris elektronik müzik sahnesinin öncü figürü DJ Deep’i işaret ediyor. İlerleyen yıllarda Boiler Room ev sahipliğinde back-to-back yapacağı, hayattaki en büyük idolü, yaşayan house efsanesi Kerri Chandler ile de DJ Deep’in New York house maceralarının derinliklerinde gezinen bu programı aracılığıyla tanışmış.

Henüz dışarıda takılmak için yaşı küçük olan Fichon, house ve deep house keşifleri yapmaya Paris’in plakçılarına annesiyle yaptığı ziyaretler aracılığıyla başlamış. Sonraki günlerde bu heyecan ve merakı incelikli bir araştırma tutkusuna dönüştürerek gerçek bir digger portresi çizen Fichon, house tarihinin sonuna kadar gitmesinin ardından elbette kendini referans jazz, soul ve funk kataloglarına gömülürken bulmuş. Gösterişli plak koleksiyonunu da aslen Discogs ve eBay’deki gezinti ve tekliflerine borçlu olduğunu anlıyoruz.

Doğu kıyısı geleneklerini yaşatmak
Jeremy Underground, house müziğin 1980’lerin ortasında Chicago’dan yükselen ilk dalgası ve Detroit hareketinden ziyade 1990’lar başında ikinci dalga olarak yaşanan New York ve New Jersey tedrisatından geçmiş bir DJ. Kariyerine Doğu kıyısı geleneklerini ve İngiltere’deki yansımalarını yaşatma arzusunun yön verdiğini belirtiyor. Groove ve duygu yüklü, yalınlığıyla öne çıkan siyahî müzikler Jeremy Underground’un aklını başından alıyor.

Müzik yazmıyor. Onun yerine enerjisini bir plak şirketi kurmaya yönlendirmekte karar kılmış. New York ve New Jersey house’una adanmış bir kolektif olarak 2010’da faaliyete geçirdiği My Love Is Underground’un house müziğin özgün ruhunu sahiplenen ve Avrupa’da yeniden canlanmasına çalışan yeni nesil takipçiler arasında edindiği yer sapasağlam. 2014’te aynı isim altında yayınlanan ilk toplama, Jeremy Underground’un kendi arşivinden özenle seçilmiş saklı house hazinelerini üç plakta bir araya getiren bir albüm olarak dinleyiciye ulaştı ve Resident Advisor’ın en iyi toplamalar sıralamasında 1 numara ilan edildi.

Jeremy Underground bu haftasonu plak çantasını yüklenerek buraların yolunu tutacak ve Ahu ile Enes Gül’le paylaşacağı kabinden “underground” sevdasını İstanbul’daki kitleye aktaracak.

“UNDERGROUND” TANIMINI NASIL YAPIYOR?
“Mesele yalnızca müzikle değil; yaşam tarzınız, ilgi alanlarınız, fikirleriniz ve her şeyinizle ilgili. İçten misiniz? İnandığınız değerler var mı? İnandıklarınız için mücadele ediyor musunuz? Gizli saklı kalmak ya da bodrum katlarında çalmaktan ibaret bir durum değil bu.” – MixMag, 2017

İLK ALDIĞI PLAKLARDAN BİRİ: Sanjay – “Untitled”

HAYATINI DEĞİŞTİREN PARÇALARDAN BİRİ: Charles McDougald – “That’s Life” (1995)

Ahu
Bugüne kadar dünyanın birçok önemli festival ve kulübünde çalan RBMA mezunu Ahu, Flying Lotus, Mr Beatnick, Miles Bonny gibi müziğe yön veren isimlerle ortak çalışmalarda bulundu ve yayınladığı ilk teklisiyle Thom Yorke’un setlerinden birinde kendine yer edindi. 19 Ocak Cumartesi akşamı kabinde olacak isimlerden.

Enes Gül
minimüzikhol’ün kreatif direktörü ve resident DJ’i olan Enes Gül’ün house partilerinde başlayan elektronik müzik kariyeri onu bugüne kadar Lee Burridge, Matthias Meyer, Amelie Lens, Oscar and The Wolf gibi birbirinden farklı isimlerle aynı sahnede buluşturdu. Minimal dokunuşlarıyla öne çıkan setlerinden biriyle Enes Gül de Cumartesi akşamı kabinde olacak.

Etkinliğin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.