İzmir’in yeni mekânı Rene Lokal’de konserler başlıyor

İzmir’in en güzel Levanten köşklerinden biri olan Barry köşkünün içinde konumlanan çok amaçlı interaktif buluşma noktası House of Rene’nin yeni bir kapalı etkinlik mekânı var. İsmi Rene Lokal. Konserler, stand-up şovları, film gösterimleri, söyleşiler ve kapalı etkinlikler için tasarlanan mekânın kapıları 14 Kasım’da 24. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali gösterimleriyle açıldı. Ay sonuna dek takvimde birçok heyecan verici konser var.

17 Kasım Cuma
Nilipek.

Rene Lokal’in ilk konseri için Nilipek. sahnede olacak. 24. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali kapsamında gerçekleşecek konserin biletleri burada

2022’de Oscar Anton’la iş birliği “Castles” ve Taner Yücel’le birlikte yaptıkları “Vazgeçtim”i yayımlayan Nilipek., 2023 yılında dördüncü albümünün hazırlıklarına başladı. Uydurduğumuz Oyunlarla adını taşıyan albümün ilk teklisi “Geçmiyor Zaman” mayıs ayında dinlemeye açıldı. Elif Tekneci yönetmenliğinde çekilen klibini buradan izleyebilirsiniz.

18 Kasım Cumartesi
Bosphoroots (Konser) / Tremolokid (DJ set)

İzmir’de reggae rüzgârı estirecek bir konserle sahne Bosphoroots’un. Öncesi ve sonrasında da zamanının en büyük heyecanlarından F91W kolektifi ile hayatımıza giren Tremolokid DJ kabininde. Biletler için buraya.

Roots reggae ortak temelinde kurulan Bosphoroots, dub, reggae fusion, reggae revival türleri arasında mekik dokuyor. Aralık 2022’de iki senelik sessizliğini bozan “Hayal” isimli parçayla geri dönmüştü. Bu yıl kendilerinden dinlediğimiz son güzellik ise bir Kamufle düeti olan “Bomboklan”.

22 Kasım Çarşamba
David Arthur Brown (Brazzaville)

California çıkışlı indie pop grubu Brazzaville’in kurucusu David Arthur Brown, solo performansıyla Rene Lokal’in konuğu olacak. Biletler işte burada.

1997 yılında David Brown tarafından kurulan Brazzaville, uzun soluklu serüveninde pek çok tematik işe imza attı.. Son olarak 2020’de Shelia’s Dream albümünü yayımlayan Brazzaville, ayrıca sık sık Türkiyeli müzisyenlerle birlikte kayıtlar ve projeler yapıyor. Bol konuklu In Istanbul albümünü de hatırlayalım.

24 Kasım Cuma 
Seda Erciyes (Konser) / DJ No Frost (DJ set)

İlham kaynağı olan R&B tınılarını başka türlerin arazilerine girip çıkarak karakterize ettiği müzikler üretmekle kalmayıp anlattığı hikâyeleri, yarattığı özenli görsel estetikle de destekleyen Seda Erciyes, 24 Kasım akşamı Rene Lokal’de. Konserden önce ve sonra DJ kabini, turntablism akımının Türkiye’deki az sayıdaki temsilcisinden biri olan DJ No Frost’a emanet. Biletler burada

İlk albümü için çalışmalarını sürdüren Seda Erciyes, “Sallarız, kimse olamaz mani” mesajı verdiği “YABANİ”nin ardından geceyi bitirmek istemeyenlerin, eve yalnız dönmeyi reddedenlerin şarkısı “Sürme” ve onun TERSKELEPÇE dokunuşlarıyla şekillenmiş, tempo düşüren yeni versiyonu “MAHVET BENİ”yi fırlatmıştı. Albümden dinlediğimiz son parça ise oyuncaklı elektronik ritimler ve lezzetli akorlarla örülmüş Bundan Sonra Aşk Yokoldu.

25 Kasım Cumartesi 
Palmiyeler (Konser) / Moustapha (DJ set)

Mertcan Mertbilek, Tarık Töre, Rana Uludağ ve Barış Konyalı’dan oluşan Palmiyeler, 25 Kasım Cumartesi akşamı Surf rock ve Akdeniz esintili parçalarıyla doğduğu yer olan İzmir’e dönüyor. Konser öncesi ve sonrası Moustapha DJ kabininde.  Biletler için buraya.

Evde olma hissini damarlarında taşıyan ve sound olarak grubun en ayrıksı işi olanŞeytan Odama Geldi’yi takip eden son Palmiyeler güzelliği İkimiz, 2022’de yayımlanmıştı.  Ferah bir esinti savuran, salaş bir albüm olan İkimiz baştan sona vintage gitar tonları ve oyunbaz melodilerle bezeli, dile dolanan parçalarla dolu. Konserde hep bir ağızdan söylemesi aşırı eğlenceli, bizden söylemesi.