Renklere övgü, renklere saygı: ADICOLOR

Temeli 1970’lerde atılan, 1983’le birlikte dünya genelinde “spor giyim” denince akla gelen ilk serilerden biri halini alan ADICOLOR, 2019’da da yeni ufuklarla kesişerek karşımıza çıkacak. adidas’ın yaratıcılığı ve özgürlüğü merkezine alan bu serisinin 25 yılı aşan yolculuğundan satırbaşları…

ADICOLOR, 1983 yılında piyasaya sürüldüğünde, eşofman giyimi için getirdiği yenilik ve özgürlükle kısa sürede sneaker kültürünün önemli bir parçası olarak kabul gördü. ADICOLOR eşofman takımlarına eşlik etmek üzere tamamı beyaz olan bir sneaker’ı modelini istediğiniz gibi kişiselleştirebileceğiniz boyalarla birlikte sunan adidas, ADICOLOR’un DNA’sını oluşturan renkleri “kullanıcı yaratıcılığına” teslim ediyordu.

2006’da artık klasikleşen bu seriyi yeniden yorumlayan adidas, serinin orijinal renkleri olan kırmızı, mavi, sarı, yeşil, pembe ve siyahı dünyaca ünlü yaratıcı isimlerin vizyonuna emanet etti. Serinin yirmi yılı aşkın sürenin ardından geri dönüşünü görkemli kampanyalarla duyuran adidas, ADICOLOR’un zamansız ve ikonik tarzının ne ifade ettiğini geniş kitlelere yaymak için hem sokağa indi, hem de yetenekli görsel sanatçılar ve sinemacılarla iş birlikleri gerçekleştirdi. Serinin temelini oluşturan yedi renk (beyazı da dahil ederek) için aralarında Neill Blomkamp, Roman Coppola ve Charlie White’ın gibi isimlerin bulunduğu yedi sanatçı göz kamaştıran kısa filmler hazırladı.

ADICOLOR’un “sarı” rengi için bilim kurgu sinemasının dikkat çeken isimlerinden Neill Blomkamp’in kamera arkasına geçtiği film:

Charlie White’ın yönettiği “pembe” filmi:

Saiman Chow imzalı “siyah” filmi:

Bu filmler kadar yankı uyandıran bir başka ADICOLOR kampanyası da sokak sanatçılarının katılımıyla gerçekleşti. İlk olarak Almanya’da başlayan bu “gerilla-vari” kampanya, çeşitli sokaklara yerleştirilen ve üzerinde sadece bir adidas logosu bulunan beyaz billboard’larla başladı. Graffiticilerin hızla bu beyaz billboard’lar üzerine çalışmalarını yerleştirmesinin ardından adidas bir kez daha devreye giriyor ve çalışmaların üzerine ADICOLOR’la özdeşleşmiş beyaz sneakerını yerleştiriyordu. Serinin “Kendin yap / İstediğin gibi şekillendir” yaklaşımını muhteşem şekilde özetleyen bu kampanya, yaratıcılığı ve sokak sanatını pürüzsüz bir şekilde dahil etmesiyle 2006 yılında büyük övgüler toplamıştı. ADICOLOR’un 2006’daki geri dönüşünde her temel renkle özdeşleşmiş Betty Boop, Kermit, Miss Piggy gibi karakterlerin yer aldığı özel versiyonlar hazırlandığını da hatırlatalım.

adidas billboard 1
adidas billboard 2

Temeli 1970’lerde atılan, alt üst takım eşofman giyme trendini geçtiğimiz yıl ADICOLOR’la birlikte geri döndüren adidas, bu yıl da anıları hem ileri hem geri taşıyacağı koleksiyonuyla seriye yeni boyutlar kazandırmaya devam ediyor. ADICOLOR için “Renkleri daima ciddiye alır; kendini fazla ciddiye almaz” tanımını yapan adidas, bu serinin yaratıcı ve ikonik olma halini korumaya devam ediyor. Renklere anlamlar yükleyen ve tasarımın ana parçası haline getiren ADICOLOR, rahatlığı temeline alan tasarımıyla hem spor giyim hem sneaker kültürü için zamansız bir klasik olma yolculuğuna devam ediyor. Serinin 2019 koleksiyonundan örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

adidas_adicolor 3155
adidas_adicolor 1221212
adicolor_2019_4
adicolor 2019_3
adicolor 2019_2
adidas_adicolor 1355151