Richard Linklater ile Ay’a uçalım

Before üçlemesi, Boyhood ve School of Rock seven kalplerde her zaman ayrı bir yeri olan Richard Linklater, Netflix ile iş birliği yapan yönetmenler kervanına katılıyor. A Scanner Darkly, Waking Life gibi animasyon çalışmalarıyla bu türe aşina olan sinemacı; bu kez de Apollo 10 1/2: A Space Age Adventure isimli yenilikçi bir filmle karşımıza çıkacak.

1969’da Houston’da yaşayan küçük bir çocuk olan Linklater, o yıl hafızalara kazınan Apollo uçuşlarından oldukça etkilenmiş. Ay’ın yüzeyine inme misyonuyla yapılan bu denemeler, uzun zamandır zihninde yer eden projenin de ilham kaynağı olmuş. 

Filmde ikinci bir perspektif göreceğimizi ve astronotlarla görev kontrol ekibi dışında, uçuşları izleyen küçük bir çocuğun heyecanına ortak olacağımızı biliyoruz. NASA yakınlarında yaşasa da tarihe televizyondan tanıklık etmek zorunda kalan bu karakter, muhtemelen Linklater’dan başkası değil.

Yönetmenin bir kere daha biçimde alışılmışın dışına çıkacağı; filmde el çizimi ve bilgisayar animasyonlarının yanı sıra canlı aksiyon sahnelerin de yer edineceği açıklandı. Linklater bu süreci “eğlenceli ve yaratıcı bir yolculuk” olarak tanımlıyor. Çekim aşamasının martta tamamlandığı, animasyon çalışmalarının da ABD ve Hollanda’da gerçekleşeceği belirtiliyor. Oyuncu kadrosunda yönetmenin favori aktörlerinden Jack Black, Everybody Wants Some!!’da birlikte çalıştığı Glen Powell ve DC evreninin taze süper kahramanı Zachary Levi var.

Yazı: Merdan Çaba Geçer