Ricky Montgomery’nin geri dönüşü

Ricky Montgomery’nin müzikal yolculuğu, bir feel good gençlik filminin senaryosu olsa, “amma da abartmışlar” dedirtecek kırılmalara sahip. Indie pop besteleriyle tanıdığımız Montgomery’nin serüveni, çeşitli sosyal medya platformlarıyla dirsek temasında şekilleniyor.

1993 California doğumlu Ricky Montgomery, 14 yaşında ilk grubunu kurmuş ve müzik tutkusunun izinden gitmek üzere lisenin ardından Los Angeles’a taşınmış. İsmini ilk olarak bir Vine yıldızı olarak duymuş olmanız muhtemel. 200 bin civarında takipçisi olan ve kısa video formatları paylaşılan kısa ömürlü platformda klasikler arasına girmiş “World’s Worst Friend Gets a Phone Call” gibi Vine’larıyla tanınan Montgomery, kısa sürede kendini bir müzisyen, besteci ve prodüktör olarak ispatladı.

2014’te ilk EP’si Caught on the Moon’u, iki yıl sonra da ilk uzunçaları Montgomery Ricky’yi bağımsız olarak yayımladı. 23 yaşında kaydettiği ilk albümü, Bright Eyes ve Death Cab for Cutie gibileriyle kıyaslandı; şarkı yazarlığı ve zengin orkestrasyonuyla övgüler topladı. Global müzik basınında “Görkemli bir kariyerin heyecan yaratan ilk adımı” minvalinde yorumların ardı kesilmiyordu.

Solo üretimine bir ara veren Montgomery, 2018’de solisti ve bestecisi olduğu The Honeysticks grubuyla karşımızdaydı. Yeni orkestrasıyla kaydettiği dört parçalık EP’nin ardından müzikle kurduğu bağın gücünü yitirdiğini fark ederek bir süre stüdyodan ve enstrümanlardan uzaklaşmaya karar verdi. “Bir yıllık bir mola” verdiğini söylese de geri dönüş için bir motivasyon bulamadı. Hayatının müzik sayfasının artık kapandığına inandırmıştı kendini.

Montgomery Ricky albümünün yayımlanmasından dört yıl sonra, bu albümden iki şarkı TikTok’ta yeni bir popülarite yakaladı. “Mr Loverman” ve “Line Without a Hook” şarkılarının bu platformda gördüğü ilgi, Ricky için bir geri dönüş sinyali yakmış oldu. Şarkılarındaki dürüst hikâyeciliği ve yalın anlatımı, geniş kitlelerin, hatta bu sefer çok daha geniş bir kitlenin kendisine hayran olmasına yol açtı.

“Travmalarla dolu bir yıl geçirdiğimiz için, şarkılar kendileri için doğru zamanı yakaladılar. Zaten hepsi, kendi üsluplarıyla, hayatımdaki travmalar hakkındaydı.”

Ricky Montgomery’nin yıllar kişisel girdaplarında kurguladığı şarkıları, pandemi etkisindeki bir yılın ortak duygulanımları tetikliyor. Dinleyiciler için iyileştirici bir deneyime dönüşen parçalar, Montgomery’ye de kendisini hatırlama ve tutkusunu yeniden canlandırma imkânı sundu. Yaratılışlarından yıllar sonra.

Warner Records’la 2021’de anlaşan müzisyen, “Line Without a Hook” parçasının yeni bir versiyonuyla bu güç birliğini duyurdu. Bir başka Californialı müzisyen mxmtoon’un vokalleriyle şarkının büyüsünü körüklediği yeni versiyon, 5 Şubat’ta yayımlandı. mxmtoon, daha önce de kendi kendine coverlamaya giriştiği bu şarkıyı “benzersiz” sıfatıyla tanımlıyor.