Ridley Scott’un kült filmine mitolojik bir bakış: “Memory: The Origins of Alien”

Alfred Hitchcock’un Psycho filmindeki unutulmaz duş sahnesini derinlemesine inceleyen 78/52: Hitchcock’s Shower Scene veya korku sinemasının popüler zombi janrını masaya yatıran Doc of the Dead gibi sinema odaklı belgeselleriyle tanıdığımız yazar ve yönetmen Alexandre O. Philippe’in 2019’da İstanbul Film Festivali’ni de içeren festival turunu alkışlarla tamamlayan son belgeseli Memory: The Origins of Alien vizyon müjdesiyle beraber bir de fragman yayınladı.

Ridley Scott’un kült filminin yapımında ciddi katkıları bulunan Dan O’Bannon ve H.R. Giger gibi yaratıcı dehalar arasındaki iş birliğini; filme ilham veren çeşitli mitolojik öyküler ve sanat işleri ile beraber anlatan Memory: The Origins of Alien, ismini ise O’Bannon’ın 1971’de yazdığı, yarım kalan 29 sayfalık ilk senaryosundan alıyor.

Belgeselin yaratıcısı Philippe sinema odaklı belgesel perspektifini ve Memory: The Origins of Alien hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle açıklıyor:

“Ben kültürel etkiler bırakan sinematik anlarla ilgileniyorum. [Hitchcock’un] Duş sahnesinin kültürel etkisinden bahsedebiliriz, aynı şekilde [Alien’da] göğüs kafesinin içinden çıkan yaratık sahnesinin de… Hatta ilk içgüdüm sadece bu sahneye odaklanan bir belgesel çekmekti, aynı [Psycho’daki] duş sahnesine çektiğim gibi. Ancak hemen ardından bu iki sahneye aynı şekilde yaklaşmamın doğru olmayacağını anladım. Çok farklılar, çünkü Psycho ve Alien filmlerinin izleyici de yarattığı etkiler tamamen farklı. Alien’ın dünya çapında izleyicileri etkilemesinin sebebinin bize antik geçmişimizi çağrıştıran fikir ve görüntülere yer vermesi olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple Memory, bir çıkış öyküsü olduğu kadar Ridley Scott’un Alien’ına mitolojik bir bakış aynı zamanda.”