Sir Ian Holm (1931-2020)

Tiyatro, televizyon ve sinema tarihine adını kazımış, “şöhretten ziyade iyi oyunculuğu” kendine hedef koyan İngiliz aktör Sir Ian Holm, 20 Haziran Cuma günü 88 yaşında hayatını kaybetti. The Lord of The Rings filmlerinde canlandırdığı Bilbo Baggins karakteri; David Cronenberg, Ridley Scott ve Terry Gilliam gibi yönetmenlerle yaptığı iş birlikleri ve sayısız ödülle hafızalarda yer eden Ian Holm, bir süredir Parkinson hastalığıyla mücadele ediyordu.

Royal Academy of Dramatic Art’tan mezun olan Holm’un tiyatro kariyeri, 1960 yılında Royal Shakespeare Company bünyesine katılmasıyla yükselişe geçti. Harold Pinter’in The Homecoming oyununda canlandırdığı Lenny karakteri, kendisine 1967 yılında Tony Ödülü kazandırdı. Tiyatronun yanı sıra 1960’ların ortaları itibariyle televizyon yapımlarında da rol almaya başlayan İngiliz aktör, BBC’nin The Wars of the Roses serisinde III. Richard’ı oynadı. 

1976’da The Iceman Cometh oyunu sırasında yaşadığı travmayla sahne korkusu geliştiren Ian Holm, uzun yıllar tiyatrodan uzak kaldı ve odağını televizyon ve sinema yapımlarına çevirdi. Ridley Scott’ın 1979 yapımı Alien’ında canlandırdığı Ash karakteriyle geniş kitlelere ulaşan Holm, 80’lerle birlikte filmografisini farklı türlerde yapımlarla genişletti. Kendisine Cannes’da özel ödül ve bir Oscar adaylığı getiren Chariots of Fire’daki Sam Mussabini performansı, kariyerinin ilk zirvelerinden biri olarak anılıyor. Bu dönemde rol aldığı diğer filmler arasında Dreamchild, Brazil ve Greystroke: The Legend of Tarzan, Lord of The Apes öne çıkıyor.

1989’da Kenneth Branagh’ın Shakespeare uyarlaması Henry V’de 1994’te yine Branagh’ın yönettiği Mary Shaley’s Frankenstein’da sergilediği performanslarla akıllara kazındı. Bu filmleri, 1997’nin ses getiren iki büyük yapımı takip etti: Fifth Element ve The Sweet Hereafter. Aynı yıl, 20 yıllık aranın ardından tiyatroya da dönen Sir Ian Holm, King Lear’da başroldeydi ve bu performansı kendisine prestijli ödüller getirdi.

Fakat şimdilerde Sir Ian Holm denince akla gelen belki de ilk performansı, 2001’de The Lord of The Rings üçlemesinin ilk filminde canlandırdığı Bilbo Baggins karakteri oldu. BBC’nin 1980’lerdeki radyo tiyatrosunda Frodo karakterini de seslendirmiş olan Ian Holm, film üçlemesinin son halkasında da karşımızdaydı. Yıllar sonra The Hobbit serisi için bir kez daha Bilbo karakterinin yaşlılık yılları için kamera karşısına geçti ve bu geniş filmografisindeki son yapım oldu.

“Bilbo ya da Sir Bilbo’ya yazılmış birçok fan mektubu alıyorum. Hatta Ian Holm’a hitaben kaleme alınmış mektuplara çok nadir rastlıyorum. Menajerim taslak cevaplar hazırlıyor ve ben de ofise gidip onları ‘Bilbo’ olarak imzalıyorum!” – Sir Ian Holm

Sir Ian Holm’un ölümünün ardından hem birlikte çalıştığı hem de kendisinden ilham alan birçok oyuncu ve yönetmen sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla efsaneyi anıyor.