“The Lord of the Rings” dizisine dair bildiğimiz her şey

J.R.R. Tolkien’in fantastik edebiyata armağanı The Lord of the Rings’in (Yüzüklerin Efendisi) çok beklenen dizi uyarlamasına dair heyecan gün geçtikçe tırmanıyor. Tolkien’in 47. ölüm yıl dönümünde, Amazon’un The Lord of the Rings uyarlamasına dair neler biliyoruz bir toparlayalım.

Amazon Studios’un yapımını üstlendiği dizi, Tolkien Estate and Trust, HarperCollins ve New Line Cinema ile iş birliği içinde çekiliyor. The Lord of The Rings, Amazon Prime’da yayımlanacak ve platformun bu dizi için rekor bir bütçe ayırdığı biliniyor.

Dizinin yaratıcı ekibinde kimler var?

Dizinin yürütücü yapımcıları, J.D. Payne ve Patrick McKay. İkili dizi hakkında şunları söylüyor: “Kendimizi Shire’dan yola çıkan Frodo gibi hissediyoruz ve büyük bir sorumluluk üstleniyoruz. Umarız bu ömür boyu sürecek maceranın başlangıcıdır. “

Onlara danışman olarak katılan Bryan Cogman’ı Game of Thrones‘da asistanlıktan dizinin en kilit bölümlerinden bazılarını yazmaya yükselmesinden tanıyoruz. Ayrıca Gennifer Hutchinson (Breaking Bad, Better Call Saul), Helen Shang (Hannibal), Justin Dohle (Stranger Things) ve Stephany Folsom (Toy Story 4) dizinin yazarları arasında. McKay ve Payne, senarist ekibi hakkında “Dünyanın dört bir yanından toplanmış bu ekip,  beraberce yürüyerek tek başımıza yapabileceğimizden çok daha büyük bir şeyi denemek ve başarmaya çalıştığımız kardeşliğimizdir” diyerek bir başka LOTR göndermesi yapıyor.

Jurassic World: Fallen Kingdom yönetmeni J.A. Bayona, ilk sezonun ilk iki bölümünü yönetecek. Kostüm tasarımcısı Kate Hawley (Edge of Tomorrow, Suicide Squad), prodüksiyon tasarımcısı Rick Heinrichs (Sleepy Hollow, Star Wars: The Last Jedi) ve görsel efekt süpervizörü Jason Smith (Super 8, Avengers) gibi, kamera arkasında son derece deneyimli başka isimler de var. 

Merak edilen bir diğer konu da film uyarlamalarının yönetmeni Peter Jackson’ın projede yer alıp almayacağıydı. Ünlü sinemacı Fransız yayın organı Allocine ile yaptığı röportajda diziyle hiçbir ilgisi olmadığını doğruladı: “Adımın geçebileceğini anlıyorum, ancak bu projede benimle ilgili hiçbir şey yok.” 

Oyuncu kadrosunda yer alacak isimler kimler?

Bu konu diziye dair en büyük merak unsurlarından biri ve son zamanlarda ilginç gelişmeler yaşandı. Game of Thrones oyuncusu Robert Aramayo, dizide “genç kahraman” olarak tanımlanan Beldor adlı bir karakteri canlandıracak. LOTR evrenine girmeye hazırlanan başka bir Game of Thrones oyuncusu da Joseph Mawle. 

Yakında A24 yapımı korku filmi Saint Maud‘da rol alacak olan Morfydd Clark ise Galadriel’in genç bir versiyonunu oynayacak. Açıklanan diğer oyuncular arasında Owain Arthur, Nazanin Boniadi, Tom Budge, Ismael Cruz Córdova, Ema Horvath, Markella Kavenagh, Tyroe Muhafidin, Sophia Nomvete, Megan Richards, Dylan Smith, Charlie Vickers, Daniel Weyman ve Maxim Baldry yer alıyor.

Orijinal üçlemede Gandalf’ı oynayan Ian McKellen, rolünü yeniden canlandırmak ile ilgilendiğini ifade etmişti. Kendisine başka bir sivri şapkalı büyücünün ortalıkta dolaşmasının can sıkıcı olup olmayacağı sorulduğunda McKellen, “Ne demek istiyorsun, başka bir Gandalf mı?” diye cevap vermişti. “Bana sorulmadığı için evet demedim. Gandalf 7 bin yaşın üzerinde, bu yüzden ben çok da yaşlı sayılmam.”

Orta Dünya’nın hangi zaman diliminde geçiyor?

Dizide The Fellowship of the Ring’in öncesinde yaşananlar ele alınacak. Amazon, Númenor Çağı’nı (İkinci Çağ) izleyeceğimizi attığı tweetlerle doğruladı. Bu da, Yüzük Kardeşliği’nden 3 bin 441 yıl geriye gideceğiz demek. 

Peki tanıdık karakterler olacak mı?

Galadriel karakterinin dizi uyarlamasında gençliğini Morfydd Clark’ın canlandıracağı geçtiğimiz aralıkta açıklanmıştı. LOTR hayranlarının çevrimiçi platformu TheOneRing.net’ten paylaşılan haberlere göre; Sauron ve Elrond da dizinin parçası olacak. J.R.R. Tolkien anlatısında Elrond’un 6 bin, Galadriel’in 7 bin, Sauron’un da tahminen 54 bin yaşında olduğunu düşününce bu karakterlerin dâhiliyeti anlam kazanıyor.

Nerede çekiliyor?

Dizi, filmler gibi Yeni Zelanda’da çekiliyor. Film ve televizyon endüstrisini derinden etkileyen pandemi nedeniyle çekimler durmuştu ama COVID-19 vakalarının dünyanın geri kalanına nazaran düşük olduğu Yeni Zelanda’da çekimler yeniden başladı.

Bütçesi ne kadar?

Amazon Studios, çok sezonluk bir dizi fikriyle yayıncı HarperCollins ve New Line Cinema ile 250 milyon dolarlık bir haklar sözleşmesi imzaladı. Hollywood Reporter, bütçenin televizyon tarihinin en büyüğü olmasının beklendiğini vurgulayarak en az 1 milyar dolar belirlendiğini haberledi.

Kaç sezon sürmesi bekleniyor? 

Amazon, 250 milyon dolarlık haklar anlaşmasının bir parçası olarak LOTR dizisinin beş sezonunu çekmeyi taahhüt etti. Dizinin yaratıcı ekibinin bir parçası olan Tolkien akademisyeni Tom Shippey, Almanyalı Tolkien fan sitesi Deutsche Tolkien ile yaptığı röportajda “İlk sezonun 20 bölüm olması gerektiğinden” bahsetti. Bu, yüksek bir sayı gibi görünse de Orta Dünya’da uzun zaman geçirmekten hiç şikâyetçi olmayız.

Dizi setinden bir fotoğraf var mı?

Var! Mart ayında yönetmen J.A. Bayona, “Setimizden gelen ışık yanlışlıkla bir ağacın üzerine düştü ve bir Miyazaki filminden fırlamış garip bir bulut gibi görünmesine neden oldu” mesajıyla bir kamera arkası fotoğrafı paylaştı. 

Yayın tarihi ne zaman? 

Şu anda kesin bir yayın tarihi yok. Salgın öncesinde mantıklı bir yayın tarihi olan Aralık 2021 için çalışıldığına dair haberler vardı. Ancak öngörülemeyen pandemi koşulları nedeniyle, Orta Dünya’yı ne zaman ekranda göreceğimizi henüz bilinmiyor.

Yazı: Bensu Arslan